Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje
07.11.2022
4 listopada opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 października 2022 r. w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje (Dz. U. 2022 r. poz. 2247).
Rozporządzenie określa:
- maksymalną cenę w złotych za 1 MWh, za jaką może zostać sprzedana przez wytwórców w drodze aukcji energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii, zwana „ceną referencyjną”, oraz
- okres, w którym przysługuje obowiązek zakupu zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy, oraz okres, w którym przysługuje prawo do pokrycia ujemnego salda, o którym mowa w art. 92 ust. 5 ustawy, w odniesieniu do energii wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii, przysługujące wytwórcom, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy, obowiązujący wytwórców, którzy w danym roku wygrają aukcję.
Ustalone poziomy cen referencyjnych mają zapewnić możliwość przeprowadzenia jeszcze w 2022 roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Stanowią także podstawę do wyliczenia dla biogazowni i elektrowni wodnych tzw. stałych cen zakupu.
Zgodnie z art. 70e ustawy stałe ceny zakupu wynoszą odpowiednio:
- 95% odpowiedniej ceny referencyjnej - w przypadku wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 500 kW
- 90% odpowiedniej ceny referencyjnej - w przypadku wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 500 kW i nie większej niż 1 MW.
W opublikowanym rozporządzeniu przewidziano wzrost cen referencyjnych dla wszystkich rodzajów instalacji od 10% do ponad 25% w stosunku do cen uprzednio wyznaczonych.
Istotny wzrost cen referencyjnych związany jest przede wszystkim z wyższymi kosztami wytwarzania energii na które złożyły się wzrost cen materiałów, towarów i usług, a także wysokie koszty finansowania inwestycji.
Ceny referencyjne dla instalacji hybrydowych pozostały na poziomie zerowym, z uwagi na brak notyfikacji tego obszaru systemu aukcyjnego oraz planowane głębokie zmiany tego mechanizmu w ramach nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC99).
Określenie ceny referencyjnej, odzwierciedlającej aktualną sytuację gospodarczą, jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce przez elastyczne reagowanie na zmiany w kosztach wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach OZE. Jest ona także ważnym sygnałem dla inwestorów pozwalającym na określenie, czy dany projekt inwestycyjny ma szansę na partycypację w aukcyjnym systemie wsparcia, a tym samym na realizację. Zgodnie z Informacją Prezesa URE nr 48/2022 w sprawie harmonogramu aukcji planowanych do przeprowadzenia w roku 2022 pierwsze z nich, dla wiatru i PV poniżej 1 MW, planowane są już 8 grudnia. Pozostałe aukcje zostaną przeprowadzone do 16 grudnia.
Z kolei okres, w którym przysługuje obowiązek zakupu zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy, oraz okres, w którym przysługuje prawo do pokrycia ujemnego salda, o którym mowa w art. 92 ust. 5 ustawy, w odniesieniu do energii wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii, przysługujące wytwórcom, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy, obowiązujący wytwórców, którzy w danym roku wygrają aukcję, został ustalony na 15 lat.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.