W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2020 r. podpisane

07.05.2020

24 kwietnia 2020 r. Minister Klimatu podpisał rozporządzenie w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2020 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2020 r. Rozporządzenie zostało opublikowane 4 maja br. w Dzienniku Ustaw (2020 r.) pod poz. 798.

Coroczne określanie ceny referencyjnej jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju OZE w Polsce poprzez elastyczne reagowanie na zmiany w kosztach wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach OZE. Informacje dotyczące ceny referencyjnej są ważnym sygnałem dla inwestorów pozwalającym na określenie, czy dany projekt inwestycyjny ma szansę na partycypację w aukcyjnym systemie wsparcia, a tym samym na realizację.

Względem wartości przyjętych na rok 2019, w 11 przypadkach tegorocznego ceny referencyjne są wyższe, zaś w 3 – niższe. Podwyższeniu uległy ceny referencyjne dla:

  • instalacji wykorzystujących biogaz rolniczy do wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,
  • instalacji wykorzystujących biogaz z oczyszczalni ścieków do wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,
  • instalacji spalania biomasy,
  • instalacji wykorzystujące hydroenergię.

Wzrost tych wartości jest wynikiem potrzeby szczególnego promowania szerszego wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji w instalacjach wykorzystujących biogaz, wzrostu kosztów pracy oraz nakładów inwestycyjnych ponoszonych na inwestycje w źródła OZE wykorzystujące biomasę, a także z ryzyka związanego z brakiem możliwości zagwarantowania dostaw tego paliwa w perspektywie 15 lat po z góry ustalonej cenie, jak również z rosnących kosztów inwestycyjnych i operacyjnych obiektów energetyki wodnej.

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom Ministerstwo Klimatu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży OZE, dzięki czemu oczekuje zwiększenia dynamiki rozwoju instalacji, których dotychczasowy rozwój nie odzwierciedlał istniejącego potencjału.

{"register":{"columns":[]}}