Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”
31.03.2022
- Zmiana w kierunku energetyki przyszłości nie będzie możliwa bez budowania i rozwijania świadomości obywateli w zakresie zmian, które dynamicznie zachodzą na rynku energii – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podczas konferencji w Elektrowni Powiśle. Spotkanie, które odbyło się 31 marca 2022 r., zainaugurowało ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną nt. wdrażania w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz liczników zdalnego odczytu. Projekt jest współfinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Niezwykle istotna będzie budowa zaufania odbiorców do nowych rozwiązań i ich zaangażowania, co stawiamy sobie za cel, inaugurując dzisiejszą konferencją ogólnopolską kampanię „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”. Liczymy, w wypełnianiu tej misji, na aktywne wsparcie regulatora rynku energii, przedsiębiorstw energetycznych, administracji lokalnej w całej Polsce oraz mediów, które zechcą szerzej rozpowszechniać wiedzę na temat inteligentnych sieci elektroenergetycznych, inteligentnego systemu opomiarowania oraz korzyści z instalacji i użytkowania liczników zdalnego odczytu
- mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Piotr Dziadzio. W konferencji wzięli udział także Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin i Prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Robert Zasina.
Spotkanie miało na celu popularyzację wiedzy na temat korzyści, podejmowanych działań i planów wykorzystania inteligentnych funkcjonalności sieci elektroenergetycznych (Smart Grids), zastosowania nowych technologii w energetyce i inteligentnych liczników zdalnego odczytu (LZO).
O regulacjach prawnych w zakresie inteligentnych sieci energetycznych oraz możliwościach, jakie te sieci stwarzają mówił Łukasz Bartuszek z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Rolę i zadania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE) przybliżył Andrzej Zadworny z PSE S.A., a temat cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji w energetyce był przedmiotem prezentacji Ludwika Tomaszewskiego ze spółki Energa Operator. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusjach – stacjonarnie lub zdalnie.
Wiosną 2021 r. zostało przeprowadzone badania opinii publicznej, które wykazało, że Polacy popierają digitalizację polskiej energetyki i chcą wiedzieć więcej na temat inteligentnych liczników zdalnego odczytu. Uczestnicy badania podkreślili, że najlepszym rozwiązaniem, które uporządkowałoby oraz poszerzyłoby ich wiedzę jest kampania edukacyjno-informacyjna.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło projekt pn. „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”, który przyczyni się do efektywnego wykorzystania sieci energetycznych oraz oszczędności energii w gospodarstwach domowych. Realizacja projektu, a więc szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, zaplanowana jest na lata 2019-2023
– powiedział Piotr Dziadzio.
Materiały
Inteligentne Sieci Energetyczne - broszura informacyjnaBroszura_informacyjna.pdf 4.91MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 1
Grafika_1.jpg 0.45MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 2
Grafika_2.jpg 0.31MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 3
Grafika_3.jpg 0.32MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 4
Grafika_4.jpg 0.37MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 5
Grafika_5.jpg 0.33MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 6
Grafika_6.jpg 0.51MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 7
Grafika_7.jpg 0.26MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 8
Grafika_8.jpg 0.31MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 9
Grafika_9.jpg 0.24MB Inteligentne Sieci Energetyczne - grafika 10
Grafika_10.jpg 0.61MB Inteligentne Sieci Energetyczne - LOGO
ISE_logo_kolor_rgb.pdf 0.36MB