Ruszył nabór projektów w działaniu 1.2 FEnIKS: Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu
31.08.2023
Wsparcie dedykowane projektom realizowanym w obszarze zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono‐niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie, a także polegających na wdrożeniu inwestycji określonych w miejskich planach adaptacji do zmian klimatu (MPA), obejmujących m.in. zrównoważone i zaadaptowane do zmian klimatu systemy gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwój zielono‐niebieskiej infrastruktury.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do działania 1.2 'Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu' programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Nabór skierowany jest do:
- jednostek samorządu terytorialnego,
- jednostek organizacyjnych działających w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów o dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się wyłącznie miasta, które uczestniczyły w realizacji projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” oraz m.st. Warszawa.
Budżet konkursu to 500 mln PLN ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 #FEnIKS.
Wnioski o dofinansowanie można składać od 31 sierpnia do 30 listopada 2023 r.
Dofinansowanie w ramach naboru może zostać przyznane projektom, realizowanym w obszarze zrównoważonych i zaadaptowanych do zmian klimatu systemów gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury.
Celem wsparcia jest zapobieganie podtopieniom i zalaniom oraz ograniczanie skutków tych zjawisk, zwiększenie odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe (ulewy oraz powodzie błyskawiczne), spowolnienie odpływu wód opadowych oraz retencjonowanie wody wraz z systemami jej dystrybucji na okres suszy. Dodatkowo spodziewaną korzyścią dla mieszkańców miast będzie fakt, że inwestycje realizowane będą z użyciem metod naturalnych lub rozwiązań opartych na przyrodzie, co zaowocuje rozwojem zieleni miejskiej.
Możliwa będzie również realizacja elementów wspierających takich jak: ciągi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ścieżki, ławeczki, kosze na śmieci, infrastruktura oświetleniowa, toalety publiczne, obiekty małej architektury, place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe.
Dowiedz się więcej, sprawdź ogłoszenie o naborze, pobierz niezbędne dokumenty.
Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące przygotowania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru (przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) lub procedury wyboru projektów, można przesyłać je mailowo na adres adaptacja-feniks@nfosigw.gov.pl lub skorzystać z Infolinii pod numerem telefonu: 22 45 90 800.