Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w działaniu 2.4 FEnIKS - Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom
31.10.2023
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 2.4 FEnIKS - Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom (typ projektu Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie) programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. 31 października 2023 r. ruszył nabór wniosków.
Wsparcie przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, jednostek organizacyjnych działających w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego.
W ramach działania planowane jest wdrożenie inwestycji z zakresu adaptacji do zmian klimatu, obejmujących m.in. zrównoważone i zaadaptowane do zmian klimatu systemy gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. O dofinansowane w ramach działania mogą ubiegać się miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów, z wyjątkiem:
1)miast podlegających wsparciu w ramach Działania 01.02 (których lista stanowi załącznik nr 10 do Regulaminu);
2)miast średnich, tracących funkcje społeczno‐gospodarcze, znajdujących się na terenie województw wschodnich, finansowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021‐2027 (których lista stanowi załącznik nr 11 do Regulaminu).
Budżet konkursu to 500 mln zł z FEnIKS Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Wnioski o dofinansowanie można składać od 31 października 2023r do 29 lutego 2024 r.
Celem działania jest lepsze przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi.
Materiały
Fundusze EuropejskieNFOŚiGW