W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#sadziMy las z Prezydentem RP

26.04.2019

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurował akcję #sadziMy realizowaną przy współpracy z Lasami Państwowymi. W uroczystości wzięli udział również minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Małgorzata Golińska.

Prezydent RP Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda sadzą drzewko w ramach akcji #sadziMy

Chcieliśmy, żeby ta akcja nie miała charakteru jednorazowego. Żeby wpisała się na stałe w obyczaj państwowy, służb mundurowych, harcerzy, ale przede wszystkim w obyczaj Prezydenta Rzeczypospolitej - podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

„Polscy leśnicy wykonują ogromną pracę na rzecz polskiej przyrody, sadząc co roku 500 mln drzew. Dzięki ich staraniom powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie i dziś wynosi blisko 30% powierzchni całego kraju” - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Lasy są niezastąpione zarówno jako ekosystemy, które wpływają na jakość powietrza i zapobieganie zmianom klimatu, jak i źródło najbardziej ekologicznego surowca”, dodała wiceminister Małgorzata Golińska.

Uroczystość inaugurująca akcję #sadziMy miała miejsce na terenie Leśnictwa Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel. Ponad 1000 osób – w tym m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie szkół leśnych - spotkało się, aby przez dwa dni posadzić 300 tys. drzew, które stanowić będą 100 ha nowego pokolenia lasu.

Huragan stulecia

W  nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. silny wiatr, w porywach osiągający prędkość 150 km/godz., połamał i wywrócił miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Nadleśnictwo Rytel ucierpiało najsilniej: uszkodzeniu uległo aż 2/3 jego powierzchni. W obozie harcerskim w okolicach wsi Suszek pod upadającymi sosnami zginęły dwie dziewczynki.

Dzięki staraniom Lasów Państwowych uprzątnięto już ponad 90 proc. całego ogromnego obszaru po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników kilkuset prywatnych firm usług leśnych oraz ponad 1000 różnych maszyn i pojazdów leśnych. W tym roku etap prac porządkowych zostanie zakończony. W najbliższych latach na terenach poklęskowych leśnicy posadzą łącznie blisko 220 mln nowych drzew. Szacowane koszty poniesione przez Lasy Państwowe na uprzątnięcie i odnowienie obszaru klęski wyniosą w latach 2017-2024 ok. 1,5 mld zł.

Akcja #sadziMy

W ramach akcji #sadziMy w 430 nadleśnictwach w całej Polsce można było odebrać sadzonkę, aby następnie własnoręcznie posadzić drzewo. Tego dnia rozdano ponad 100 tys. sadzonek.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.04.2019 16:54 Anna Kneć
Pierwsza publikacja:
29.04.2019 16:54 Anna Kneć
{"register":{"columns":[]}}