Spotkanie dot. misji „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku”
13.06.2024
Dążenie do neutralności klimatycznej i osiągnięcie celu misji „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku” to temat spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska 11 czerwca 2024 r. Spotkanie było okazją do rozmów na temat potrzeb finansowych miast i istniejących funduszy oraz innych dostępnych form dofinansowań na proklimatyczne działania.
- Misja „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku” to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu wsparcie i promocję 100 europejskich miast w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 r.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera miasta w realizacji misji m.in. poprzez organizację spotkań umożliwiających wymianę doświadczeń i wiedzy.
- Podczas ostatniego takiego spotkania, które odbyło się 11 czerwca 2024 r. rozmawiano nt. funduszy na realizację zadań zaplanowanych w ramach Kontraktów Klimatycznych, które mają doprowadzić lub przybliżyć miasta do neutralności klimatycznej.
Misja „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku” to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu wsparcie i promocję 100 europejskich miast w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 r.
Transformacja miast w ramach Misji, koncentruje się na pięciu obszarach:
- Model transformacji miast w centra innowacji;
- Nowe formy zarządzania partycypacyjnego;
- Model ekonomiczny i finansowania działań na rzecz klimatu;
- Model „zintegrowanego planowania miejskiego”; Inteligentne systemy i platformy danych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera miasta w realizacji misji m.in. poprzez stwarzanie okazji do nawiązania relacji biznesowych umożliwiających wymianę doświadczeń i umiejętności. W spotkaniu poza przedstawicielami miast i Ministerstwa Klimatu i Środowiska uczestniczyli pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Banku Gospodarstwa Krajowego czy Instytut Ochrony Środowiska- Państwowego Instytutu Badawczego. W trakcie spotkania rozmawiano o funduszach na realizację zadań zaplanowanych w ramach Kontraktów Klimatycznych.
Wśród miast realizujących misję są m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów, które przygotowują ambitne plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku. Ich wysiłek nie ma jednak wyłącznie znaczenia lokalnego. Zrealizowane zmiany mają zainspirować inne ośrodki po podążania śladem liderów, a także przyczynić się do stopniowej transformacji kraju.