W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stacjonarne bateryjne magazyny energii

Finansowanie

  1. Trwają prace nad Programem Priorytetowym pn. „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci - program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych”. Celem programu jest wspieranie działań na rzecz poprawy parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej i rozdzielczej m.in poprzez jej dostosowanie do wymagań związanych z dynamicznym rozwojem źródeł OZE oraz punktów ładowania pojazdów.  Program przyczyni się do osiągnięcia celów ramowych dotyczących klimatu i energetyki określonych na poziomie krajowym oraz celów długoterminowych określonych w Porozumieniu Paryskim. Proponowany budżet Programu to 1 mld zł. Program realizowany będzie w latach 2021 – 2026. Program jest zgodny z legislacją Unii Europejskiej, w zakresie funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich. Program przewiduje wsparcie budowy systemów magazynowania stanowiących zintegrowany element sieci dystrybucyjnej (np. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające) wraz z testami i odbiorami magazynów. W ramach środków Funduszu Modernizacyjnego przewiduje się dofinansowanie w formie bezzwrotnych dotacji budowy co najmniej 262 MWh pojemności systemów magazynowania energii elektrycznej.
  2. Również w ramach projektu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (2021-2027) (FEnIKS) uwzględniono magazyny energii elektrycznej (głównie w kontekście wsparcia rozwoju OZE, ale również tych współpracujących z siecią elektroenergetyczną). W projekcie Programu nie zostały na razie określone konkretne kwoty na magazyny, ale wsparcie raczej będzie adresowane do magazynów systemowych niż przydomowych magazynów energii elektrycznej. W ramach Polityki Spójności UE, co do zasady przewidziana jest forma grantów.
  3. Ponadto, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło projekt "Magazynowanie energii elektrycznej" adresowany do polskich przedsiębiorców. Budżet projektu w ramach Programu Inteligentny Rozwój wynosi 12,9 mln zł. Celem projektu jest znalezienie rozwiązań dla znacznego zapotrzebowania na magazynowanie energii dla zastosowań domowych i przemysłowych, co spowodowane jest jej nierównomierną produkcją z OZE. Opracowana technologia ma służyć do zastosowań domowych, gdzie oprócz zasilania domu w energię, będzie mogła być wykorzystana także np. do ładowania samochodu. Nieocenione korzyści będą mogły z niej czerpać także instytucje i przedsiębiorcy, np. szpitale czy hotele, ze względu na zapewnienie stabilności ich pracy i wzrost poziomu samowystarczalności energetycznej. Technologia może być znaczącym wsparciem również dla dużej energetyki, farm fotowoltaicznych i wiatrowych, które dzięki magazynom ustabilizują swój system.
{"register":{"columns":[]}}