W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Substancje zubożające warstwę ozonową

Substancje zubożające warstwę ozonową (SZWO) to substancje chemiczne, które są pochodnymi węglowodorów alifatycznych (metanu, etanu i propanu) zawierających atomy chloru, bromu lub fluoru, które wykazują potencjał niszczenia ozonu.

W związku z wycofywaniem SZWO ze stosowania, wynikającym z postanowień Protokołu Montrealskiego, zaistniała potrzeba ich zastąpienia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zamienników SZWO. Najważniejsze z nich, to: substancje z grupy HFC i PFC (wodorofluorowęglowodory i perfluorowęglowodory) oraz substancje z grupy HC (węglowodory).

W Polsce zagadnienia dotyczące redukcji emisji SZWO reguluje Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1951).

Strona jest w trakcie aktualizacji. Informacje dostępne są na stronie archiwalnej Ministerstwa Środowiska.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.12.2018 09:48 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
28.12.2018 09:48 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}