W Terminalu LNG im. Prezydenta L. Kaczyńskiego odebrano 200-ny ładunek gazu ziemnego
05.12.2022
W Terminalu LNG im. Prezydenta L. Kaczyńskiego odebrano 200-ny ładunek gazu ziemnego. To dzięki wsparciu Funduszy Europejskich wybudowaliśmy i rozbudowaliśmy port do przyjmowania gazu z różnych części świata.
Budowa i rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu została współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, odpowiednio w wysokości 888 mln zł oraz 461 mln zł. Terminal został uruchomiony na przełomie 2015 i 2016 roku.
Do tej pory z wykorzystaniem tej infrastruktury do Polski dostarczono już łącznie ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego. Taka ilość paliwa odpowiada zapotrzebowaniu na gaz wszystkich gospodarstw domowym w naszym kraju przez okres 4 lat. Odbierane w Terminalu w Świnoujściu LNG było od początku jednym z filarów strategii dywersyfikacji importu gazu do Polski.
Dzięki trwającej rozbudowie Terminalu w Świnoujściu od 2024 roku będziemy mogli sprowadzić do kraju drogą morską aż 8,3 mld m sześc. tego surowca rocznie. Głównymi dostawcami LNG do Świnoujścia do tej pory byli: Katar – 110 ładunków, Stany Zjednoczone – 72 ładunki, Norwegia – 13 ładunków, Nigeria – 3 ładunki oraz Trynidad i Tobago – 2 ładunki. W kolejnych latach, w wyniku podpisanych długoterminowych umów pomiędzy partnerami, pierwsze miejsce będą zajmowały dostawy ze Stanów Zjednoczonych.
Rosnąca dynamika importu skroplonego gazu ziemnego pokazuje coraz krótszy czas pomiędzy kolejnymi dostawami. Pokazuje to, jak kluczową rolę odgrywa gazoport LNG w Świnoujściu w efektywnym wdrożeniu dywersyfikacji dostaw tego strategicznego dla Polski surowca.