Webinarium “Green Transition in Poland” z udziałem wiceministra Guibourgé-Czetwertyńskiego
27.10.2020
Polska transformacja energetyczna i klimatyczna w kontekście współpracy polsko-duńskiej była tematem webinarium “Green Transition in Poland”, zorganizowanego przez Ambasadę RP w Kopenhadze wspólnie z Konfederacją Przemysłu Duńskiego. W wydarzeniu, które odbyło się 26 października 2020 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
W trakcie spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński przypomniał o Memorandum o porozumieniu ws. dialogu dot. polityki energetycznej i niskoemisyjnej transformacji pomiędzy Polską i Danią podpisanym podczas COP24 w Katowicach w 2018 r. Jak zaznaczył, Dania jest dla Polski kluczowym partnerem w budowie niskoemisyjnej gospodarki i chcemy wykorzystać jej bogate doświadczenie w drodze do neutralności klimatycznej. Dodał, że najlepszym tego dowodem jest wspólny projekt biznesowy Baltic Pipe, który jest jednym z filarów strategicznych polskiej polityki energetycznej.
Wiceminister klimatu i środowiska podkreślił też, że Europejski Zielony Ład to niezwykle ambitna strategia, ale Polska jest zdeterminowana, aby kontynuować transformację energetyczną i redukować emisje w sposób zrównoważony, tak aby m.in. uwzględniać wymiar społeczny transformacji.
„Duże uzależnienie od węgla jest dziś rzeczywistością w polskim miksie energetycznym i niezbędne są głębokie zmiany strukturalne związane z redukcją emisji w sektorze energetycznym” – powiedział.
Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński przypomniał również, że polska strategia transformacji energetycznej opiera się na trzech fundamentach: Zapewnieniu sprawiedliwej transformacji, która nie pozostawia nikogo w tyle; Budowie nowego, bezemisyjnego systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii i energii atomowej w ciągu 20 lat oraz stworzenie ram polityki, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
„Polska jest zaangażowana i zdeterminowana, aby przekształcić rodzimą energetykę w kierunku zielonych technologii. Mogę Państwa zapewnić, że jesteśmy ambitni, chcemy być częścią zielonej transformacji w UE, ale nasz trudny punkt startu i trudne warunki krajowe - struktura miksu energetycznego - sprawiają, że transformacja w Polsce jest dużo trudniejsza niż w innych krajach UE. Mam nadzieję, że przyszła współpraca z Danią, zarówno na szczeblu rządowym, jak i biznesowym, pomoże nam osiągnąć wspólne cele” – podsumował.