W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na konferencji Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej

19.11.2020

Wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce to główny temat konferencji Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) „Approaches to implementing the European Green Deal – Polish EUKI Community Conference”. W wydarzeniu, które odbyło się 19 listopada 2020 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na konferencji Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej

Na początku wystąpienia  wiceminister podkreślił, że Polska postrzega Europejskie Zielony Ład jako ambitną strategię wzrostu i szansę na rozwój gospodarek państw członkowskich Unii Europejskiej.

„Europejski Zielony Ład to bardzo ambitna strategia. Rozpoczyna ona transformację, która obejmie wiele sektorów naszej gospodarki, ponieważ energetyka odgrywa szczególną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Podzielamy także pogląd Komisji Europejskiej, że Europejski Zielony Ład stanowi jeden z głównych filarów unijnej strategii wyjścia z kryzysu związanego z COVID-19” - powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister wskazał także, że Polska stoi obecnie w obliczu przełomowych zmian w systemie energetycznym.  Wspomniał też o opublikowanym na początku września 2020 r. projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r.

„Polska jest zdeterminowana, aby przekształcić swój krajowy sektor energetyczny. Naszym zamiarem jest znaczne zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii elektrycznej”- podkreślił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister dodał, że Polska jest zaangażowana, by przekształcić krajową energetykę w kierunku "zielonych technologii". Podkreślił też, że jako kraj członkowski UE, chcemy być częścią zielonej transformacji, ale nasza obecna struktura miksu energetycznego sprawia, że transformacja w Polsce jest dużo trudniejsza niż w innych krajach UE.

{"register":{"columns":[]}}