W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania ministrów ds. środowiska UE

19.03.2021

Głównymi tematami nieformalnego spotkania ministrów ds. środowiska UE, które odbyło się 18 marca 2021 r., były kluczowe elementy nowej strategii adaptacji UE do zmian klimatu. Polskę reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

MAGC podczas ENVI

W ramach budowy Europejskiego Zielonego Ładu KE przedstawiła 24 lutego 2021 r. komunikat „Budując Europę odporną na zmianę klimatu, nowa strategia w zakresie przystosowania do zmiany klimatu”. Prezydencja Portugalska UE planuje przyjęcie konkluzji Rady w sprawie tej strategii na posiedzeniu Rady ENVI 21 czerwca 2021 r.

Polska z zadowoleniem przyjęła najnowszą strategię UE w zakresie adaptacji do zmian klimatu jako istotny element składowy Europejskiego Zielonego Ładu. Zidentyfikowaliśmy dwa najważniejsze wymiary polityki adaptacyjnejna najbliższe lata – są to sektor wodny i sektor miejski

– powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Z polskiego punktu widzenia nowymi, ważnymi elementami strategii adaptacji będzie zwrócenie uwagi na potrzebę ściślejszej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym oraz ocena wpływu środków fiskalnych w obszarze adaptacji do zmian klimatu

– dodał wiceminister.

Istotnym punktem agendy posiedzenia Rady była debata dotycząca baterii i ich recyklingu.. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w tej sprawie. Celem regulacji jest wzmocnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego, poprzez zapewnienie równych warunków dzięki ujednoliceniu zasad; działanie na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego oraz zmniejszenie wpływu na środowisko i społeczeństwo na wszystkich etapach cyklu życia baterii. Prezydencja Portugalska planuje przyjęcie raportu o postępach prac lub podejścia ogólnego do ww. projektu na czerwcowym  posiedzeniu Rady ENVI.

Polska zwróciła  się o uwzględnienie dostępnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, które mają do dyspozycji podmioty w poszczególnych państwach członkowskich.

Polska stoi na stanowisku, że nowe cele powinny być zarówno realistyczne, mierzalne, jak i technicznie wykonalne. Wszystko to przy zachowaniu idei zrównoważonego rozwoju. Musimy uwzględniać nie tylko aspekty środowiskowe, ale także ekonomiczne i społeczne

– powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Ministrowie omówili również rolę Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności w kontekście ekologizacji europejskiego semestru, wymieniając poglądy na temat tego, w jaki sposób te dwa instrumenty mogą się wzajemnie uzupełniać.

 

 

{"register":{"columns":[]}}