W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z delegacją Kongresu USA

02.09.2022

„Po agresji Rosji na Ukrainę kwestia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności stała się ważniejsza niż kiedykolwiek. W marcu 2022 r. Rada Ministrów zatwierdziła założenia do aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r., uwzględniające czwarty filar – suwerenność energetyczna”- mówił o wpływie wojny na Ukrainie wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkanie zorganizowane na zaproszenie Atlantic Council odbyło się 1 września 2022 r. w Warszawie.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z delegacją Kongresu USA

Inwestycje, takie jak Terminal LNG w Świnoujściu, interkonektory z Litwą i Słowacją czy wkrótce uruchamiany gazociąg Baltic Pipe, sprawiają, że Polska jest bezpieczna energetycznie a odbiorcy końcowi mogą czuć się bezpiecznie. Inwestycje te pozwolą również na zwiększenie możliwości dostawczych do naszych południowych sąsiadów.

Od wielu lat pracujemy nad zwiększeniem naszej niezależności energetycznej. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę i działaniom dywersyfikacyjnym Polska może odejść od rosyjskich paliw, w tym gazu ziemnego. To właśnie dzięki tym działaniom, Polska jest przygotowana na zbliżający się okres grzewczy

- powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska, bezpośrednio po wybuchu militarnej agresji Rosji na Ukrainę, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło dynamiczne działania wspierające naszych ukraińskich sąsiadów. Polska opowiada się za nałożeniem na Rosję kolejnych sankcji gospodarczych, które wprowadzą zakaz importu paliw kopalnych z Rosji i rozszerzą je na rosyjską energetykę jądrową. Nasz kraj jest też zaangażowany w proces zapewniania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na Ukrainie poprzez wspieranie awaryjnej synchronizacji handlu energią elektryczną czy też zaangażowanie w starania Ukrainy w dostosowywanie prawa energetycznego do prawa UE.

{"register":{"columns":[]}}