W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas debaty Politico

20.04.2021

Wiceminister klimatu i środowiska wziął udział w organizowanej przez Politico debacie „The coming shakeup of the EU Emissions Trading System”. Tematem spotkania, które odbyło się 20 kwietnia 2021 r., były kwestie dotyczące unijnego systemu handlu emisjami (ETS), który jest głównym narzędziem ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Politico

ETS ustala limity całkowitej ilości gazów cieplarnianych, które mogą być wyemitowane przez sektory objęte systemem, umożliwiając jednocześnie firmom uzyskanie lub zakup uprawnień do emisji, którymi można w razie potrzeby handlować.

Dalszy wzrostu cen w ETS zwiększy niepewność inwestycji i pogłębi brak możliwości zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla transformacji przemysłu. W ten sposób cele redukcyjne staną się mniej realistyczne, a plany transformacji pozostaną jedynie na papierze. Nie da się przejść na nowoczesne technologie niskoemisyjne bez środków finansowych, a nie chcemy zmuszać najuboższych do płacenia za tę transformację

– powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył też, że należy przyjrzeć się systemowi handlu emisjami i zastanowić, czy jest on na pewno uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich państw członkowskich.

Za wysoka cena uprawnień do emisji może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Chodzi tu o sytuację, gdy firmy energetyczne nie będą miały środków na realizację nowych inwestycji i będą zmuszone do dalszej eksploatacji jednostek konwencjonalnych

–dodał.

Współorganizatorem debaty był Polski Komitet Energii Elektrycznej.

{"register":{"columns":[]}}