W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas III Forum Innowacyjności

01.02.2021

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w III Forum Innowacyjności – „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, podczas którego przedstawił wizję transformacji polskiego sektora energetycznego. Wydarzenie odbyło się 29 stycznia 2021 r.

III Forum Innowacyjności

3. edycja cyklicznego, comiesięcznego forum organizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska-PIB, wspólnie z Ministerstwem, Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była poświęcona dyskusjom nad rozwojem systemu EU ETS i sektorów non-ETS w zakresie redukcji emisji.  

Europejski Zielony Ład i ambitny cel neutralności klimatycznej UE dają szansę na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego, zarówno poszczególnych krajów, jak i całej Wspólnoty. To również szansa na zbudowanie nowych sektorów gospodarki. Z drugiej strony zmiany te niosą ze sobą szereg zagrożeń, zwłaszcza dla najsłabszych ekonomicznie grup społecznych, które powinny być specjalnie chronione – powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił, regiony o największych potrzebach transformacyjnych, mniejszej zdolności do generowania innowacji oraz mniejszych zasobach finansowych nie mogą ponosić wyższych kosztów planowanych zmian.

Nowym ambicjom muszą towarzyszyć nowe środki. Dlatego Polityka energetyczna Polski do 2040 roku przedstawia wizję transformacji polskiego sektora energetycznego poprzez wprowadzenie naszego kraju na ścieżkę znaczących redukcji emisji gazów cieplarnianych z poszanowaniem warunków krajowych i zapewnieniem sprawiedliwej transformacji – dodał wiceminister.

Celem Forum jest promowanie innowacyjnych technologii środowiskowych służących ograniczeniu oddziaływania zakładów, instalacji oraz urządzeń na środowisko, poprawie efektywności energetycznej, promowaniu OZE oraz wspierających ministerstwo w realizacji polityki klimatycznej i zobowiązań międzynarodowych.

{"register":{"columns":[]}}