W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestnikiem webinarium ambasady Włoch

04.12.2020

„Polska wobec wyzwania związanego z transformacją energetyczną. Budowanie partnerstwa z Włochami”, to temat spotkania online zorganizowanego 2 grudnia br. przez ambasadę Włoch w Polsce. Główne zagadnienia poruszone podczas webinarium dotyczyły: gazu, energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, biomasy i wodoru.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński konferencji „Central European Day of Energy”

Włochy są dla Polski drugim rynkiem importowym w Europie. Są dla nas również jednym z kluczowych partnerów we współpracy w zakresie energetyki i przeciwdziałania zmianom klimatu. To ważny partner w wyjątkowych czasach - okresie transformacji polskiej energetyki i całej gospodarki, które są jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć tego typu w Unii Europejskiej.

„Większościowy udział węgla w polskim miksie energetycznym wymaga kosztownych zmian strukturalnych związanych z redukcją emisji w energetyce. Transformacja energetyczna i klimatyczna w dobie pandemii, staje się też czynnikiem napędzającym ożywienie gospodarcze”- mówił o dążeniu do neutralności klimatycznej wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Na początku września Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka przedstawił zaktualizowany projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Jest to odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatu, którym Polska musi stawić czoła. Docelowo w 2030 r. Polska planuje ograniczenie udziału węgla w miksie energetycznym do poziomu nieprzekraczającego 56%. Również w ciepłownictwie planowane są zmiany - przewiduje się, że paliwa węglowe w gospodarstwach domowych zostaną wycofane nie później niż w 2040 roku. Szczególnie ważną rolę w miksie energetycznym odegrają morskie elektrownie wiatrowe i słoneczne, ale także w inwestycje w bezemisyjną energetykę jądrowa. Ważne będzie też wykorzystanie bloków gazowych, które będą stanowić uzupełnienie i rezerwę dla źródeł uzależnionych od warunków atmosferycznych, szczególnie w okresie przejściowym transformacji. Ponadto w Polsce intensywnie rozwija się też fotowoltaika. Ulepszony w 2019 roku mechanizm wsparcia PV zaowocował ok. 4-krotnym wzrostem mocy zainstalowanej w stosunku do 2018 roku (do poziomu ponad 2,5 GW).

 „Polska jest zaangażowana i zdeterminowana, aby przekształcić rodzimą energetykę w kierunku zielonych technologii. Mogę Państwa zapewnić, że jesteśmy ambitni, ale nasz punkt wyjścia i specyfika struktury miksu energetycznego - sprawiają, że transformacja w Polsce jest znacznie trudniejsza niż w innych krajach UE. Mam nadzieję, że przyszła współpraca z Włochami, zarówno na szczeblu rządowym, jak i biznesowym, pomoże nam osiągnąć wspólne cele”- powiedział wiceminister.

{"register":{"columns":[]}}