W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu Ministrów UE ds. energii

06.10.2020

„Quo vadis 2030 - Europejskie podejście do osiągnięcia celów energetycznych UE na 2030 r.” to temat przewodni nieformalnej wideokonferencji ministrów Unii Europejskiej ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 6 października 2020 r. udział wziął wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu Ministrów UE ds. energii

W trakcie spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że Polska ma ambicje, aby zredukować emisję i rozwijać gospodarkę w sposób zrównoważony.

„Polska jest zdeterminowana, aby redukować emisje. Podzielamy pogląd Komisji, że Europejski Zielony Ład powinien być jednym z filarów strategii Unii Europejskiej po wystąpieniu COVID-19. Jednak trudny punkt wyjścia i trudne warunki krajowe sprawiają, że transformacja w Polsce jest znacznie trudniejsza niż w innych krajach UE. Dlatego aby transformacja była skuteczna musi uwzględniać potrzeby regionów i obywateli” – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

W kontekście podniesienia celu redukcyjnego Unii Europejskiej do 2030 r., wiceminister klimatu wskazał, że Polska jest zaniepokojona realizacją wyższego celu redukcyjnego.

„Kosztów transformacji UE nie mogą ponosić najbiedniejsze regiony i obywatele, a zwiększony cel nie powinien prowadzić do wzrostu ubóstwa energetycznego. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych nie mogą płacić więcej za reformy niż te, które mają znacznie krótszą drogę do neutralnej dla klimatu gospodarki” – podkreślił.

W tym kontekście wiceminister klimatu wskazał również na wysiłek Polski w rozwój źródeł odnawialnych.

„Energetyka odnawialna, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej, ma odegrać kluczową rolę w modernizacji naszego systemu energetycznego. Do 2030 r. zamierzamy wytwarzać 1/3 energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i jest to przełomowe przedsięwzięcie dla polskiego systemu energetycznego przy obecnej strukturze naszego miksu energetycznego” – zazaczył.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zwrócił również uwagę, że wprowadzenie nowego celu Unii Europejskiej, wymagałoby reformy w Unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i aktualizacji samego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Bardziej rygorystyczne ogólnounijne przepisy i normy powinny być zastosowane w niektórych sektorach, takich jak transport i budownictwo. Jednak włączenie tych kwestii do EU ETS stanowiłoby poważne wyzwanie dla wielu państw członkowskich i przemysłu.

Nieformalne spotkanie Ministrów UE ds. energii poprzedziło spotkanie koordynacyjne V4, pod przewodnictwem wiceministra klimatu Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}