Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o rozwoju energetyki wiatrowej
24.11.2020
Plany Polski dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej to główny temat sesji Offshore wind policies, plans and opportunities, podczas konferencji „Baltic Offshore Wind Transmission – plans, opportunities and technology”. W wydarzeniu, które odbyło się 24 listopada 2020 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
W trakcie wideokonferencji wiceminister podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, aby redukować emisje i modernizować swoją gospodarkę w sposób zrównoważony, a konferencja „Baltic Offshore Wind Transmission – plans, opportunities and technology” przypadła w doskonałym momencie tuż po prezentacji przez Komisję Europejską propozycji Strategii UE ws. wykorzystania potencjału odnawialnej energii morskiej na rzecz neutralności klimatycznej.
„W zaktualizowanym projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. szczególne znaczenie ma rozwój źródeł energii odnawialnej. Dlatego przyjęliśmy, że w 2030 r. 1/3 produkcji energii elektrycznej ma opierać się na odnawialnych źródłach energii. W 2040 r. wzrośnie do około 40%, natomiast źródła zeroemisyjne będą stanowić połowę mocy zainstalowanej” – powiedział.
Wiceminister wskazał także, że szczególną rolę w tym procesie odegra wprowadzenie morskiej energetyki wiatrowej do polskiego systemu elektroenergetycznego.
„Warunki do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku są bardzo sprzyjające ze względu na stabilne i silne wiatry, stosunkowo płytkie głębokości, niskie zasolenie, niewielkie fale i słabe prądy morskie. Projektowane morskie farmy wiatrowe na polskich obszarach morskich są odsunięte od linii brzegowej na odległość nie mniejszą niż 22 km, co niweluje negatywny wpływ na krajobraz nadmorskich miejscowości turystycznych” – mówił.
Jak podsumował wiceminister Guibourgé-Czetwertyński rozwój polskich morskich farm wiatrowych jest szansą na zrównoważony rozwój gospodarczy w warunkach walki z kryzysem ekonomicznym wywołanym COVID-19, a inwestycje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej pozytywnie wpłyną na ewolucję rynku pracy.