W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska na XIV Ogólnopolskim Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej

09.03.2021

Działania w ramach polskiej strategii klimatyczno-energetycznej dotyczące OZE, ze szczególnym uwzględnieniem technologii grzewczych oraz pomp ciepła, były głównym tematem dyskusji podczas XIV Ogólnopolskiego Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej. W wydarzeniu, które odbyło się 9 marca 2021 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wiceminister Ireneusz Zyska na XIV Ogólnopolskim Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej

Jak zaznaczył pełnomocnik Rządu ds. OZE, Polska jest w procesie transformacji energetycznej, a kluczową kwestią dla jej efektywnego przeprowadzenia są zapewnienie transparentności celów oraz konsekwentne działania, które pozwolą zrealizować wyznaczone plany i strategie.

Naszym celem jest budowa niskoemisyjnej gospodarki. Pozwoli to zrealizować cele polityki klimatyczno-energetycznej przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego, co wpłynie także na poprawę jakości powietrza i stanu środowiska – podkreślił wiceminister Zyska.

Wiceminister Zyska wskazał, że zgodnie z prognozami PEP2040, w ciągu najbliższych 10 lat, co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej i ciepła będzie pochodziła z jednostek odnawialnych, a przebieg transformacji to nie tylko zmiana w sposobie produkcji energii.

W swoim wystąpieniu pełnomocnik Rządu ds. OZE, zwrócił również uwagę na rosnącą liczbę prosumentów w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. było ich ponad 457 tys., a pięć lat temu zaledwie 4050 prosumentów.

Na wzrost popularności mikroinstalacji, w szczególności fotowoltaicznych wpływają programy rządowe jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Odnawialne źródła energii zapewniają niezależność i bezpieczeństwo, a technologie, takie jak m.in. pompy ciepła mogą nie tylko dokonać zmiany na rynku grzewczym, ale także być bodźcem do globalnej zmiany naszego postrzegania korzystania z energii – podsumował.

{"register":{"columns":[]}}