W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska z wizytą studyjną w Danii

14.02.2023

Na zaproszenie Ambasady Królestwa Danii w Polsce, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wziął udział w dwudniowej wizycie studyjnej, która poświęcona była wymianie doświadczeń i potencjalnej współpracy Polski i Danii w obszarze biogazu i biometanu. W spotkaniach, które odbyły się 13 i 14 lutego 2023 r. uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządów.

wiceminister Ireneusz Zyska

Model biogazu i biometanu w Danii

Pierwszego dnia delegacje miały okazję wysłuchać prezentacji przedstawicieli duńskiego rządu, organizacji i samorządów biorących aktywny udział w modelu i sektorze biogazu.

Dania jest międzynarodowym liderem w zakresie technologii wielkoskalowej produkcji biogazu. Dostrzegamy potencjał na współpracę w tym obszarze i chcemy czerpać najlepsze wzorce od duńskich partnerów

– mówił wiceminister Ireneusz Zyska, podczas spotkania w Kopenhadze.

W Polsce mamy obecnie 378 instalacji biogazowych, ale chcemy, aby powstawało ich coraz więcej, ponieważ chcemy produkować zieloną energię na podstawie własnych surowców. To element wzmacniana bezpieczeństwa energetycznego Polski

– dodał.

Jak zauważył wiceszef resortu, Ministerstwo Klimatu I Środowiska podejmuje zdecydowane działania, aby wykorzystać potencjał energetyczny i ciepłowniczy biogazu. W tym celu przygotowywane są regulacje, które mogą to umożliwić.

Odpady rolnicze jako zasób do produkcji energii — praktyka

Drugiego dnia delegacje zwiedziły dwie instalacje biogazowe i laboratorium położone na duńskiej wyspie Fyn, gdzie dyskutowano o praktycznym aspekcie działania firm biogazowych. Program skoncentrowany był głównie na produkcji biogazu pochodzącego z upraw rolnych i ekologicznych odpadów.

 

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}