W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka w Brukseli o wynikach COP24

22.01.2019

Podsumowanie szczytu klimatycznego COP24 było głównym tematem konferencji z udziałem wiceministra Michała Kurtyki. W spotkaniu, zorganizowanym 22 stycznia 2019 r. w Brukseli przez Polski Komitet Energii Elektrycznej, uczestniczył m.in. komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Cañete.

wiceminister środowiska Michał Kurtyka

Podczas wydarzenia prezydent COP24 Kurtyka podkreślił, że szczyt COP24 zakończył się sukcesem. Osiągnęliśmy ambitny kompromis, uzgodniliśmy reguły – Katowice Rulebook, które implementują Porozumienie paryskie i będą obowiązywać w światowej polityce klimatycznej przez najbliższe dziesięciolecia - powiedział. Dodał, że dzięki Katowickiemu Pakietowi Klimatycznemu udało się doprowadzić do stworzenia globalnego systemu analizy redukcji emisji. Teraz wszystkie państwa będą przygotowywały swoje kontrybucje i sprawozdania według jednolitych zasad.

Solidarny udział w polityce klimatycznej

COP24 udowodnił, że możliwe jest zbudowanie pomostu między solidarnością międzynarodową a interesami krajowymi. Możliwe jest połączenie zarówno multilateralizmu, jak i perspektywy narodowej – podkreślił prezydent COP24. Dodał, że wśród Stron wzrosło zrozumienie, że skuteczne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu mogą być podejmowane jedynie na poziomie globalnym, ale muszą także uwzględniać w większym stopniu wewnętrzną dynamikę poszczególnych państw.

Szerokie poparcie dla zaproponowanych przez Polskę deklaracji

Wiceminister Kurtyka zwrócił również uwagę, że sukcesem było nie tylko przyjęcie Katowice Rulebook, ale również duże zainteresowanie inicjatywami Polskiej Prezydencji. Podkreślił, że Deklarację o Sprawiedliwej i Solidarnej transformacji wsparło 55 państw i Stron (w tym UE), a Deklarację „Lasy dla klimatu” poparło dotychczas 70 państw. Natomiast w Partnerstwo na rzecz elektromobilności włączyły się 42 państwa obejmujące połowę ludności świata, a także organizacje zrzeszające 1500 miast i regionów oraz ponad 1200 firm.

Szczyt klimatyczny COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbyła się w dniach 3-16 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 tys. uczestników z całego świata.

W trakcie szczytu COP24 Strony przyjęły Katowice Rulebook, pakiet wdrażający Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, wyznaczająca światową politykę klimatyczną na kolejne lata, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.01.2019 16:08 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
Pierwsza publikacja:
23.01.2019 16:08 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
{"register":{"columns":[]}}