Wiceminister Piotr Dziadzio z wizytą w Mongolii
26.04.2023
W dniach 24-27 kwietnia 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio, przebywa z wizytą w Mongolii jako członek polskiej delegacji, której przewodniczy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką. Głównym celem wizyty wiceministra klimatu i środowiska, której towarzyszy delegacja przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, jest realizacja współpracy między Polską i Mongolią w zakresie geologii.
W listopadzie 2021 r. zostało podpisane „Porozumienie o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi” obu krajów. W trakcie obecnej wizyty zawarto umowę projektową związaną z Porozumieniem dotyczącą realizacji projektu badawczego, który będzie wykonywany przez służby geologiczne obu krajów w zakresie prowadzenia prac poszukiwawczych za surowcami na terenie Mongolii.
Z satysfakcją wracam do roku 2021 r., brałem udział w rozmowach i podpisaniu porozumienia pomiędzy naszymi służbami geologicznymi w zakresie prowadzenia badań naukowych w obszarze nauk o Ziemi, geologii. Dziś jesteśmy o krok dalej i rozpoczynamy realizację wspólnego projektu badawczego dotyczącego prowadzenia wspólnych prac poszukiwawczych wolframu i molibdenu w prowincji Bayankhongor
- powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.
Jestem przekonany, że przeprowadzone przez służby geologiczne naszych krajów prace geologiczne, przyczynią się do określenia miejsc dla przyszłych działań wydobywczych i konkretnych inwestycji w Mongolii przez polskich przedsiębiorców.
- dodał wiceminister Piotr Dziadzio
Planowany projekt badawczy dotyczy poszukiwania surowców krytycznych: wolframu i molibdenu w prowincji Bayankhongor - południowa Mongolia przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Realizacja tego zadania przyniesie możliwość precyzyjnego określenia miejsc dla przyszłych działań wydobywczych. Główny Geolog Kraju wziął również udział w rozmowach wysokiego szczebla oraz w polsko-mongolskim Forum Biznesu - "Polska Bliżej 2023". Podczas bilateralnego spotkania z wiceministrem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Górnictwa i Przemysłu Ciężkiego Bayaraaem Byambadagva omówiono możliwość rozszerzenia współpracy w obszarze badań geologicznych i projektów komercyjnych w zakresie węglowodorów oraz surowców metalicznych. Uzgodniono przekazanie stronie polskiej do wstępnej oceny, listy projektów, które mogły by być wspólnie w przyszłości realizowane.
Współpraca z Mongolią jest wieloletnia. W przeszłości prowadzona była na podstawie projektów oraz umów międzynarodowych. Projekt w Mongolii stanowi doskonały przykład realizacji założeń Polityki Surowcowej Państwa w zakresie realizacji celu zabezpieczenia dostępu do surowców. W 2021 r. zawarto partnerstwo z Mongolią, a następnie na jego podstawie obecnie prowadzone będą prace badawcze. Pozyskana w ten sposób informacja geologiczna, zwłaszcza ta dotycząca złóż kopalin, jest początkiem całego procesu inwestycyjnego związanego z wykorzystaniem surowców naturalnych. Następnie w oparciu o te informacje podejmowane są inwestycje górnicze. Działania te mają na celu obniżenie ryzyka rozpoczęcia inwestycji w danym kraju.