Wiceminister Zyska o zielonych inwestycjach w województwie lubuskim
30.07.2020
„Chcemy wykorzystać zielone inwestycje do odbudowy gospodarki po kryzysie i przyspieszenia transformacji klimatycznej. Przygotowaliśmy wiele programów, skierowanych do samorządów, rodzin i przedsiębiorstw, na łączną kwotę blisko 7,8 mld zł. Ten zakrojony na szeroką skalę plan pomoże m.in. ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, rozwijać energetykę prosumencką, a także łagodzić skutki suszy w Polsce” – powiedział pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji pasowej w siedzibie WFOŚiGW w Zielonej Górze. Spotkanie odbyło się 30 lipca 2020 r.
Podczas wizyty w województwie lubuskim wiceminister klimatu Ireneusz Zyska przedstawił realizowane przez Rząd programy zmierzające m.in. do poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a także wdrażane projekty inwestycyjne w zakresie rozwoju OZE i gospodarki wodorowej, w odniesieniu do środków uzyskanych przez Polskę na Fundusz Spójności w nowej perspektywie finansowej UE (2021-2027).
„Misją Ministerstwa Klimatu jest dbałość o poziom życia Polaków. Dlatego realizujemy programy m.in.: „Czyste powietrze” – zakładający termomodernizację budynków i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła; „Mój Prąd”, czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; „Miasto z klimatem” – program promujący tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej oraz „Moja Woda”, czyli dofinansowanie przydomowych inwestycji mających na celu zatrzymanie wody opadowej i roztopowej” – wyjaśnił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.
Pełnomocnik rządu ds. OZE odwiedził także farmę fotowoltaiczną w Witnicy.
„Polski rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w naszym kraju. Wynika to z zainteresowania obywateli produkcją energii we własnym zakresie oraz dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych, m.in. ulg podatkowych czy programu „Mój Prąd”, w ramach którego możliwe jest dofinansowanie do 50 proc. kosztów budowy instalacji o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW i maksymalne może wynieść 5 tys. zł” – zaznaczył wiceminister Zyska.
„Ministerstwo Klimatu dba rozwój branży OZE w Polsce, zapewniając dobre otoczenie regulacyjne” – powiedział.
Wiceminister Ireneusz Zyska zachęcał również przedsiębiorców do skorzystania z planu wsparcia zielonych inwestycji przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu.
„Plan ten obejmuje w sumie 26 programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska przeznaczonych m.in. na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki” – podkreślił.
„Programy te realnie wpłyną na poprawę jakości powietrza, obniżą poziom emisji gazów cieplarnianych oraz zdynamizują rozwój OZE w Polsce” – dodał Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.