Wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska spotkała się z delegacją rządu kongijskiego
28.11.2024
Wyzwania związane z ochroną środowiska w dobie kryzysu klimatycznego były głównym tematem rozmów podczas spotkania wiceministy klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej z delegacją Demokratycznej Republiki Konga, której przewodniczył minister ds. planowania przestrzennego, mieszkalnictwa i polityki miejskiej Didier Tenge Te Litho.
Najważniejsze informacje:
- 28 listopada 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie wiceministry Urszuli Zielińskiej z ministrem Demokratycznej Republiki Konga ds. planowania przestrzennego, mieszkalnictwa i polityki miejskiej Didier Tenge Te Litho.
- Rozmowy pozwoliły na wymianę doświadczeń związanych z możliwościami zapobiegania powodziom oraz walki z ich skutkami, odbetonowania miast oraz zarządzania odpadami.
- Tegoroczne spotkanie z przedstawicielami rządu kongijskiego w Warszawie stanowiło też okazję do przedstawienia szerszej oferty ekoinnowacji „Made in Poland”.
Ze względu na swoje położenie geograficzne oraz postępujące zmiany klimatu, przez sześć miesięcy w roku Demokratyczna Republika Konga musi mierzyć się z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami, jakie one powodują. W związku z tym, jak powiedział minister Didier Tenge Te Litho, w kraju trwają intensywne prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi projektów urbanizacyjnych i zarządzania odpadami. W wyniku tych zmian rząd Demokratycznej Republiki Konga chce uczynić miasta oraz gminy głównymi wykonawcami projektów urbanizacyjnych i innych rozwiązań miejskich.
Wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska potwierdziła, że z polskiej perspektywy to dobry kierunek działań.
W naszym kraju rząd również stawia na ścisłą współpracę z samorządami, a także z sektorem prywatnym. Dzięki tej synergii, państwo chce jak najefektywniej ograniczyć skutki zmian klimatu i wspólnie chronić środowisko naturalne.
Opowiadając o zmaganiach ze skutkami tegorocznej powodzi oraz o zarządzaniu ryzykiem powodziowym w Polsce, wiceszefowa resortu klimatu i środowiska Urszula Zielińska wymieniła przykładowe działania rządu, które mają uodpornić polskie miasta na negatywne skutki zmian klimatu oraz poprawić jakość życia ich mieszkanek i mieszkańców. Przedstawiła akcje usuwania powierzchni betonowych oraz sadzenia roślinności w ośrodkach miejskich, a także najważniejsze założenia programów: „Czyste Powietrze” i „Partnerstwo dla Środowiska”. Podkreśliła też znaczenie projektów klimatycznych, współfinansowanych z funduszy unijnych, jak Misja 100 Miast Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych do 2030 r.
Delegacji z Demokratycznej Republiki Konga zostały zarekomendowane również proekologiczne rozwiązania technologiczne, sprawdzone w polskich okolicznościach, które skupione są w programie MKiŚ „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. To wyłonione w konkursie technologie środowiskowe “Made In Poland”, które promuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.