W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykonanie głębokiego otworu wiertniczego – krok po kroku

31.12.2018

Bezpieczne dla środowiska głębokie otwory wiertnicze są wykonywane na całym świecie także w Polsce. Informację dotyczącą wierceń geologicznych przedstawia film zrealizowany na zlecenie Głównego Geologa Kraju pt. Głębokie wiercenia geologiczne Prawdziwy obraz, jako odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne w zakresie badań geologicznych.

Geologia - ilustracja

Kiedyś głębokie wiercenia na ponad 5 km głębokości trwały nawet dwa lata, dzisiaj to kwestia kilku tygodni. W Polsce najgłębsze wiercenia przekraczają 7 km. Podczas wykonywania prac generowany hałas jest porównywalny do pracy traktora rolniczego.

W Polsce, jak i na świecie, w otworach wiertniczych od kilkudziesięciu lat stosowane jest bezpieczne dla środowiska szczelinowanie skał. Szczelinowanie udrażnia skały, pozwalając tym samym na efektywne wydobywanie wód termalnych, gazu ziemnego czy ropy naftowej. W procesie tym wykorzystuje się mikroładunki i płyny szczelinujące (woda, sole mineralne i drobiny piasku). Ilość wtłoczonego płynu szczelinującego jest mikroskopijnie mała, w porównaniu do np. wydobytej wody termalnej.

Głębokie wiercenia wprowadzają minimalną ingerencję człowieka w warstwy Ziemi, a korzyści z nich płynące są ogromne. Polska może korzystać ze swoich źródeł gazu i ropy oraz rozwijać geotermię, która przyczyni się do lepszej jakości powietrza.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.12.2018 13:16 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
31.12.2018 13:16 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}