Wystawa laureatów konkursu Produkt w Obiegu i uczestnictwo MKiŚ w targach POLECO
16.10.2024
Transformacja energetyczna, system kaucyjny, standardy zrównoważonego budownictwa – to główne tematy Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, które odbyły się w dniach 15 –17 października 2024 r. w Poznaniu. Wśród 180 wystawców z 8 krajów swoją prezentację – wystawę laureatów konkursu Produkt w Obiegu – ma także Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkimi funduszami. Wśród gości specjalnych wydarzenia byli wiceministrowie klimatu i środowiska Anita Sowińska i Krzysztof Galos, którzy uczestniczyli w dyskusjach o zielonych miastach i bezpieczeństwie surowcowym.
Wiceministra Anita Sowińska podczas otwarcia targów POLECO zwróciła uwagę na znaczenie ekopojektowania produktów: trwałości, zdatności do ponownego użycia, ewentualnie naprawy lub jeśli to niemożliwe do recyklingu – odzyskania surowców.
Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska chcemy promować gospodarkę obiegu zamkniętego, która jest oparta na oszczędności zasobów. Nasza ekonomia jest dzięki temu po prostu tańsza i bezpieczniejsza dla całej gospodarki – uniezależniamy się od dostaw surowców
– mówiła wiceministra Anita Sowińska.
Podczas dyskusji o zielonych miastach podkreślała, że miejskie plany adaptacji do zmian klimatu mają pomagać miastom zapewniać swoim mieszkańcom lepsze warunki życia.
Plany adaptacji mają mieć konkretne rozwiązania w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury i zakładać przeznaczenie środków na zwiększenie retencji, zwiększenie terenów zieleni. To zmiany w ciepłownictwie, prowadzenie termomodernizacji, no i oczywiście mądra gospodarka odpadami
– przypomniała.
Wiceminister Krzysztof Galos, główny geolog kraju w dyskusji o sektorze bateryjnym zwrócił uwagę na szanse poprawy w zakresie potencjału recyklingu surowców.
Jestem pod wrażeniem jeśli chodzi o to, co wydarzyło się w ostatnich latach jeśli chodzi o poprawę wykorzystania surowców z odzysku w sektorze bateryjnym
– mówił wiceminister Krzysztof Galos.
Targi POLECO prezentują innowacje w zazielenianiu miast, dobre praktyki w zakresie gospodarki odpadami, ochrony środowiska w dniach 15-17 października 2024 r. w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W czasie wydarzenia ogłoszono także rozstrzygniecie i otwarto wystawę laureatów konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Produkt w Obiegu.
VI EDYCJA KONKURSU PRODUKT W OBIEGU
W Konkursie PRODUKT W OBIEGU biorą udział producenci, projektanci, dystrybutorzy oraz usługodawcy. Konkurs promuje innowacyjne rozwiązania, które zamykają obieg surowców m.in., przyczyniając się do zmniejszenia powstawania odpadów. Rozwiązań zastępujących istniejący produkt, usługę lub model biznesowy funkcjonujących w formule nieefektywnej, linearnej gospodarki.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego przyczynia się do optymalizacji wykorzystania surowców poprzez ich przetwarzanie, efektywne wykorzystanie i zachowanie w obiegu jak najdłużej. Nagrodzone „produkty” wykorzystują modele produkcji i konsumpcji, które polegają na dzieleniu się, wynajmie, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu oraz recyklingu.
Zgłoszone produkty i projekty zostały ocenione przez ekspertów w następujących kategoriach:
- sprzęt elektryczny/elektroniczny,
- odzież i obuwie,
- transport i komunikacja,
- budownictwo,
- meblarstwo,
- biogospodarka w tym w szczególności kaskadowe wykorzystanie i przetwarzanie biomasy.
Konkurs wyłonił innowacyjne rozwiązania, które mogą być inspirujące dla przedsiębiorców, projektantów, ale również dla konsumentów, pod względem ekologicznych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktu do obiegu.
ZWYCIĘZCY:
I miejsce - Magazyny energii ze zregenerowanych baterii kwasowo-ołowiowych
(Innowacyjne rozwiązanie firmy EcoReg opiera się na wykorzystaniu wyeksploatowanych akumulatorów przemysłowych, pochodzących m.in. z wózków widłowych. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są poddawane regeneracji. Proces jest oparty na autorskiej metodzie i znacząco wydłuża ich żywotność.)
II miejsce - EPB BIO płyta ociepleniowa
(Bio płyta izolacyjna ma rdzeń z włókien roślinnych wiązanych białkową ekologiczną żywicą klejową. Głównym surowcem użytym do jej wytworzenia jest biomasa słomiana oraz konopna stanowiąca odpad z produkcji rolnej, powstający np. przy obróbce zbóż i produkcji wyrobów spożywczych. Surowiec jest poddawany recyklingowi w zoptymalizowanym energetycznie procesie w obiegu zamkniętym.)
III miejsce - Linoleum Originale xf²
(Produkt w 97% składa się z surowców naturalnych, z czego w 77% z odnawialnych. Wykładzina została zabezpieczona matową powłoką xf², która zapewnia niezwykłą trwałość. Jest przy tym łatwa w czyszczeniu i konserwacji, uzyskała certyfikat Cradle to Cradle® Silver. Kolekcja nadaje się do recyklingu w ramach programu Tarkett ReStart®.)
WYRÓŻNIENIA:
- Płyta Meblowa Kobroo Hsb Bio
(Innowacyjna płyta meblowa Kobroo HSB BIO to pionierskie rozwiązanie w dziedzinie materiałów meblarskich i budowlanych. Produkt nie zawiera szkodliwych związków chemicznych, które mogą mieć potencjalne działanie rakotwórcze. Jest przeznaczony do produkcji mebli i elementów wyposażenia oraz dekoracji wnętrz. W budownictwie może być stosowany w postaci płyt wykończeniowych.)
- Modułowy System Odwadniania
(System jest wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu opon. To innowacyjne rozwiązanie stosowane w zarządzaniu wodą deszczową oraz systemach odwadniających.)
- Autonomiczny System Monitoringu Jakości Wody i Wczesnego Ostrzegania
(Boje pomiarowe Waterly to unikalny system monitoringu wody w rzekach i jeziorach. Wspiera ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego poprzez całodobowe monitorowanie parametrów wody. Umożliwia to szybkie reagowanie na zmiany środowiskowe, redukując ryzyko degradacji zasobów wodnych. System Waterly został skonstruowany, tak by działać w pełnej symbiozie ze środowiskiem. Zasilany jest energią słoneczną, działa bezobsługowo, minimalizując koszty i negatywny wpływ na środowisko.)
Lista laureatów VI edycji Konkursu Produkt w Obiegu https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/innowacje-w-obiegu-20-produktow-w-finale-konkursu-produkt-w-obiegu