Wzmacnianie polsko-czeskiej współpracy w dziedzinie ochrony środowiska
28.02.2019
Minister Henryk Kowalczyk już po raz kolejny w przeciągu ostatniego roku odbywa spotkanie bilateralne z wicepremierem Czech i jednocześnie ministrem środowiska Richardem Brabecem. Stanowi to bezsporny fakt, że współpraca polsko- czeska się zacieśnia i przynosi wymierne efekty.
Dyskusja nakierowana była na wymianę doświadczeń w systemie gospodarki odpadami, realizację wymogów unijnych odnośnie osiągania poziomów recyklingu oraz poprawy jakości powietrza w strefie nadgranicznej.
Gospodarka odpadami
Dla Polski i polskiego rządu niezwykle ważne jest zredukowanie składowania odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych.
Ambicją Polski w kontekście zmian w prawie Unii Europejskiej jest osiągnięcie wysokich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów
- mówił minister Kowalczyk.
Dlatego chcąc zrealizować założone cele Ministerstwo Środowiska prowadzi program pilotażowy upowszechniający dobre praktyki pozwalające na budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym na terenie gmin. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Minister Henryk Kowalczyk i wicepremier Czech Richard Brabec podpisali również w czasie spotkania oświadczenie dotyczące problemu nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów. Opowiedzieli się oni stanowczo za podjęciem wspólnych, skoordynowanych działań w celu wyeliminowania takich praktyk.
Konsekwencją podpisanego dokumentu była propozycja ministra Kowalczyka utworzenia polsko-czeskiego zespołu roboczego ds. zapobiegania nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów niebezpiecznych.
Poprawa jakości powietrza
Nie tylko Polska, ale również Czechy zmagają się z problemem zanieczyszczeń powietrza pochodzących w głównej mierze z niskiej emisji. Dlatego czeska strona wyraziła zainteresowanie Programem Czyste Powietrze.
W ramach poprawy jakości powietrza w Polsce wprowadziliśmy na szeroką skalę rządowy Program Czyste Powietrze. Polega on nie tylko na wymianie źródeł ciepła, ale też na przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji budynków. Program obejmie 4 mln domów jednorodzinnych
- przypomniał minister Henryk Kowalczyk.
Cieszę się, że również dla Czech priorytetem jest poprawa jakości powietrza w strefie nadgranicznej. Dlatego w tym zakresie wzmocnimy jeszcze wymianę doświadczeń i danych w ramach polsko-czeskiej grupy roboczej
- dodał.
Dalsza współpraca
Dzisiejsze spotkanie bilateralne ministra Kowalczyka i wicepremiera Brabeca było niezwykle ważnym kolejnym krokiem w zacieśnieniu stosunków dobrosąsiedzkich Polski i Czech.
To dla nas niezwykle ważne, że tak dobrze układa się polsko-czeska współpraca w kwestii ochrony środowiska. Mamy zbieżne cele w szczególności odnośnie poprawy jakości powietrza
- podkreślił Henryk Kowalczyk.
Minister wspomniał również o dobrze zrealizowanych wspólnych projektach w strefie nadgranicznej, w szczególności w rejonie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz podziękował wicepremierowi Czech za wsparcie podczas katowickiego szczytu klimatycznego ONZ COP24.
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.02.2019 16:55 Jolanta Żuk
- Pierwsza publikacja:
- 28.02.2019 16:55 Jolanta Żuk