W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„XYLOPOLIS” – Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Województwo Podlaskie wspólnie na Expo 2020 w Dubaju

27.05.2021

„Koncentracja na tematyce związanej z klimatem i środowiskiem, w kontekście bezpieczeństwa i jakości życia ludzi, zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji oraz inwestowania w nowoczesne technologie to wspólne cele, które sprawiły, że zdecydowaliśmy się połączyć siły z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podczas Expo 2020” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 27 maja 2021 r., podczas konferencji, inaugurującej kampanię promującą „Xylopolis”.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji dot. „Xylopolis”

„Xylopolis” to hasło wspólnej prezentacji Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Region zaprezentuje się w Pawilonie Polskim w ramach wystawy czasowej, w dniach 15-24 października 2021 r. Celem przedsięwzięcia jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu.

Jak zaznaczył minister Michał Kurtyka, dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska udział w EXPO to przede wszystkim szansa na wyeksponowanie polskich wysiłków i dokonań w dążeniu do neutralności klimatycznej oraz zaprezentowanie flagowych inicjatyw związanych z zapewnieniem niezależności energetycznej, rozwojem elektromobilności czy transferem polskich zielonych technologii, również w powiązaniu z realizowanym przez MKiŚ projektem GREENEVO, który wspiera polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych.

„Dzięki współpracy administracji szczebla centralnego, samorządu, świata nauki i biznesu mamy możliwość zaprezentowania w Dubaju walorów przyrodniczych jednego z piękniejszych zakątków Polski i pokazania, że jesteśmy krajem, który skutecznie łączy dbałość o klimat i środowisko z rozwojem gospodarczym” – wyjaśnił.

„Nasz wspólny projekt to nie tylko wystawa na Expo w Dubaju, ale również wspaniała okazja, żeby budować świadomość ekologiczną wśród naszych rodaków, poprzez szereg działań edukacyjnych. Cieszę się, że „Xylopolis” to kolejny pretekst do tego, aby dyskutować o pięknie polskiej przyrody, nowych technologiach, wyzwaniach i dokonaniach polskich naukowców” – dodał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podkreślił z kolei, że bogactwem regionu są drewno i las.

„Stoi przed nami wyzwanie: jak z tych naturalnych zasobów czerpać mądrze, jak w oparciu o nie kreować rozwój gospodarczy, np. w sferze budownictwa, turystyki, a jednocześnie zapewnić środowisku właściwą ochronę, dbać o świadomość ekologiczną mieszkańców, wykorzystywać nowe technologie do zrównoważonego rozwoju. Stąd partnerstwo tylu instytucji: samorządu, nauki, biznesu. W Dubaju chcemy zaprezentować nasz potencjał na tych wszystkich polach i chcemy by ta współpraca była kontynuowana również po EXPO” – powiedział marszałek Artur Kosicki.


„Xylopolis” to historia głęboko i prawdziwie osadzona w rzeczywistości podlaskiego regionu, w którym lasy są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki.

Wystawa przyczyni się też do kreowania wizerunku Polski jako kraju skutecznie łączącego elementy ochrony środowiska z pozostałymi filarami zrównoważonego rozwoju, tj. rozwojem ekonomicznym i społecznym oraz dziedzictwem kulturowym. Pomoże też w wypromowaniu polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska, takich jak ochrona różnorodności biologicznej, zrównoważona gospodarka leśna i łowiecka czy ekoinnowacje. 

Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy UnibepUnitalent.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}