Zaangażowanie na forum UE
W kontekście kształtowania polityki europejskiej, analizujemy polityki UE, strategie wieloletnie, plany i programy prac Rady UE oraz inne dokumenty programowe UE w zakresie, w którym ministerstwo pełni rolę instytucji wiodącej lub współpracującej. Współpracujemy z Komisją Europejską (KE) oraz Parlamentem Europejskim (PE) i pozostałymi podmiotami zewnętrznymi działającymi na forum Unii Europejskiej.
Głównym elementem naszego działania w formułowaniu stanowiska Polski dotyczącego polityki energetycznej UE jest koordynacja wypracowywania stanowiska RP w zakresie kompetencji Ministra, m.in. na posiedzenia Rady Europejskiej i Rady UE. Ministerstwo Energii prowadzi sprawy związane z prezydencją w Radzie UE, w tym wypracowuje stanowiska wobec programu prezydencji UE, ściśle z nią współpracuje oraz ocenia jej prace.
Prezydencję Rady UE sprawują rządy krajowe państw członkowskich, które co sześć miesięcy kolejno ją obejmują. Prezydencja przewodniczy posiedzeniom Rady UE, która jest jednym z najważniejszych organów decyzyjnych UE. Dodatkowo prezydencja odpowiada za dopilnowanie, by państwa członkowskie współpracowały ze sobą zgodnie, wypracowywały niezbędne kompromisy i zawsze działały w interesie całej UE. Osiemnastomiesięczny program prac prezydencji jest współdzielony przez trzy państwa członkowskie (tzw. „trio prezydencji”). Prezydencja określa szczegółowe cele, które chce osiągnąć podczas swojej kadencji, a wspólnie z pozostałymi państwami „trzech prezydencji” wyznacza bardziej długofalowe cele, których realizacja nie jest możliwa w ciągu jedynie sześciu miesięcy.
Z dniem 1 lipca 2019 r. prezydencję w Radzie Unii Europejskiej objęła Finlandia. Następnie przewodniczyć Radzie będzie Chorwacja jako ostatnie państwo w ramach aktualnego „trio prezydencji”.
Jeden z filarów prezydencji fińskiej brzmi „UE jako globalny lider klimatyczny”. Jest to odpowiedź na wyzwania stojące przed Unią Europejską w najbliższym cyklu instytucjonalnym (2019-2024).
Prezydencja podejmie pracę nad Krajowymi Planami na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) w ramach dialogu przewidzianego w rozporządzeniu PE i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu. Dyskutowane będą m.in. opublikowane 18 czerwca 2019 r. zalecenia Komisji Europejskiej dla państw członkowskich w odniesieniu do ich Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu. Ważnym elementem wdrażania unii energetycznej jest ustalenie wkładów każdego z państw członkowskich UE do realizacji jej celów na 2030 r. czyli:
• osiągnięcie 32,5% udziału OZE w finalnej konsumpcji energii;
• redukcja zużycia energii pierwotnej o 32%;
• redukcja emisji CO2 o 40% względem 2005 r.
W II półroczu odbędą się także dyskusje przyszłością sektora energii po 2030 roku. Jest to istotne w kontekście konieczności przedstawienia przez Unię Europejską do sekretariatu Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu do 2020 r. długoterminowej strategii niskoemisyjnej. W tym kontekście do końca br. planowane jest, zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z 20 czerwca br., wypracowanie porozumienia politycznego w zakresie długookresowego celu neutralności klimatycznej UE.
Ponadto Finlandia będzie pierwszą prezydencją, która uwzględni w swoich pracach, przyjętą w czerwcu br., Agendę Strategiczną UE, w której jednym z 4 priorytetów UE określono budowę neutralnej klimatycznie i sprawiedliwej Europy. Wymiar „sprawiedliwej transformacji” jest szczególnie istotnym dla Polski postulatem w dyskusji o długookresowej strategii przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu. Przebudowa niskoemisyjna gospodarki opartej w dużym stopniu na węglu wymaga zrównoważonych, ewolucyjnych działań, które uwzględniają wymiar społeczny planowanych reform. Rada UE ds. Energii będzie miała kluczową rolę przy wdrażaniu Agendy Strategicznej UE w zakresie polityki energetycznej.
Ponadto, Finlandia będzie promować technologie neutralne dla klimatu jako czynniki zrównoważonego wzrostu i gospodarki neutralnej klimatycznie. Będzie to jeden z tematów konferencji SET-Plan w dniach 13-15 listopada br.
Okazją do wymiany poglądów przez Ministrów UE na ww. tematy są zaplanowane na 24 września i 4 grudnia 2019 r posiedzenia formalnej Rady UE ds. Energii.
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2019 13:15 Agnieszka Łaciak
- Pierwsza publikacja:
- 14.01.2019 10:49 Jan Masalski