W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończył się etap kompleksowych badań geologicznych w Trzebini

25.08.2023

W Trzebini przedstawiono raport Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w zakresie udokumentowania zapadlisk na terenie gminy Trzebinia spowodowanych działalnością górniczą na obszarze dawnej kopalni KWK Siersza oraz podsumowano działania SRK w zakresie ich dotychczasowej likwidacji i zabezpieczenia. O zrealizowanych i dalszych działaniach w zakresie monitorowania istniejących zapadlisk (zaplanowanych przez państwową służbę geologiczną na 2024 r.) oraz przekazywaniu bieżącej informacji społeczeństwu związanej ze zjawiskami zapadlisk mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio – główny geolog kraju.

wiceminister Piotr Dziadzio

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy zaprezentował w Trzebini raport opisujący wyniki prac Służby Geologicznej. Przeważająca część zinwentaryzowanych zapadlisk jest konsekwencją płytkiej eksploatacji węgla prowadzonej głównie w XIX i pierwszej połowie XX w. Podsumowano również działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK S.A.) w zakresie likwidacji oraz uzdatniania terenu w miejscach ich występowania.

Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Trzebini. Nie zostawiamy problemów bez rozwiązania. Te rozwiązania muszą być bezpieczne, dlatego działania uzdatniające były poprzedzone skomplikowanymi i pracochłonnymi badaniami geologicznymi

– podkreślił wiceminister Piotr Dziadzio.

Podczas spotkania przedstawiono wyniki końcowego raportu z prac analitycznych o deformacjach terenu w Trzebini opracowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Z kolei przedstawiciele SRK zaprezentowali stan zrealizowanych pracach uzdatniających i przedstawili działania zaplanowane w najbliższym czasie. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu procedur bezpieczeństwa na terenie Gminy Trzebinia oraz w najbliższym sąsiedztwie placówek edukacyjnych.

20 lat prowadzono proces likwidacji kopalni Siersza poprzez jej stopniowe zatapianie. Złożona budowa geologiczna i płytka, często nieudokumentowana eksploatacja węgla prowadzona przez 200 lat stanowi zagrożenie dla mieszkańców – co potwierdzają liczne zapadliska. Nasze badania pozwoliły na zlokalizowanie wszystkich miejsc zapadlisk oraz wyznaczenie obszarów najbardziej zagrożone ich występowaniem i również pozwolą na dalsze ich monitorowane, do którego jesteśmy przygotowani, aby zapewnić pełną informację na ich temat społeczeństwu. Na podstawie tych badań, i szczegółowych badań geofizycznych prowadzonych przez SRK, w większości miejsca te, zwłaszcza na terenach zabudowanych SRK już uzdatniła

– podsumował wiceminister Piotr Dziadzio.

Aktualnie państwowa służba geologiczna działająca w ramach Państwowego Instytutu Geologicznego zidentyfikowała 528 zapadlisk na terenie Trzebini. Wśród nich 62 określono jako istotne. Są to zapadliska (również te zlikwidowane), które znajdują się w buforze 20 m od głównych dróg, terenów zabudowanych, cmentarza, ogródków działkowych oraz nasypu kolejowego. Wszystkie zapadliska zostały zabezpieczone za pomocą taśm, tablic informacyjnych z zakazem wejścia oraz ukrytym monitoringiem. Policja wykonuje patrole mające na celu identyfikację osób, które nie przestrzegają zakazów wejścia na terenach oznaczonych.

Zapadliska są na bieżąco likwidowane, a na terenach najbardziej zagrożonych wykonywane są prace wzmacniające grunt. Takie prace zakończono m.in. w sąsiedztwie osiedla Gaj. Wykonywane są również dodatkowe odwierty kontrolne, w celu potwierdzenia skuteczności wykonanych działań. Zespół kryzysowy ds. zapadlisk działający przy wojewodzie małopolskim z udziałem wiceministrów Piotra Dziadzio i Marka Wesołego wypracował harmonogram działań oraz nadzór kompetencyjny nad zdefiniowanymi zadaniami. Harmonogram jest realizowany zgodnie z założeniami i na bieżąco weryfikowany. Odbywają się cykliczne spotkania zespołu ds. zapadlisk, w których biorą udział przedstawiciele: MAP, MKiŚ, SRK, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Gminy Trzebinia oraz Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Cyklicznie odbywają się spotkania Spółki Restrukturyzacji Kopalń z Burmistrzem oraz mieszkańcami. Przygotowane są również mieszkania zastępcze na wypadek większego zdarzenia, lub chęci zmiany miejsca zamieszkania przez mieszkańców, gdzie pojawiłoby się lub zostało zidentyfikowane zagrożenie.

W spotkaniu podsumowującym działania związane z dokumentowaniem oraz likwidacją zapadlisk na terenie Gminy Trzebinia, zorganizowanym przez SRK S.A. w Trzebińskim Centrum Kultury oprócz organizatorów wzięli udział m.in. burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, pracownicy Centrum Geozagrożeń PIG-PIB, przedstawiciele AGH i Politechniki Śląskiej, trzebińskiej Komendy Policji i Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie oraz przewodniczący Osiedla Gaj i Siersza.

Materiały

Zapadliska - wyniki badań - strona Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}