Zielone Żuławy – poprawa efektywności energetycznej budynków szkolnych na obszarze Żuław Wiślanych
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Zielone Żuławy – poprawa efektywności energetycznej budynków szkolnych na obszarze Żuław Wiślanych.
Beneficjentem projektu jest Gmina Nowy Staw.
O przedsięwzięciu
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 70 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 10 mln zł (2,4 mln euro), a przyznane dofinansowanie to 7 mln zł (1,6 mln euro).
Termomodernizacja budynków szkolnych
Projekt przewiduje przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji wraz z wymianą źródeł ciepła w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Stawie, w Szkole Podstawowej w Kmiecinie oraz w szkołach w Wocławach o Cedrach Małych. Wykonane zostanie docieplenie ścian, dachu, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa a także instalacja grzewcza i oświetlenie. Zamontowane będą ogniwa fotowoltaiczne.
Edukacja
Przeprowadzona zostanie kampania informacyjno-edukacyjna, która obejmować będzie konsultacje i doradztwo w zakresie poszanowania energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej. Odbędzie się także szkolenie w zakresie efektywnego wykorzystania energii i wizyta studyjna w siedzibie norweskiego partnera projektu, NILU.
Spodziewane efekty
W efekcie realizacji projektu pn. Zielone Żuławy – poprawa efektywności energetycznej budynków szkolnych na obszarze Żuław Wiślanych zmniejszy się zapotrzebowanie na paliwa kopalne, emisja dwutlenku węgla (CO2) i zużycie energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych, co przełoży się wprost na:
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE),
- ograniczenie kosztów funkcjonowania szkół,
- poprawę jakości powietrza w regionie,
- poprawę komfortu nauki i pracy w budynkach szkół, oraz
- zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej.
Partner projektu
Partnerem projektu jest NILU – Norsk Institutt for Luftforskning (Norweski Instytut Badań nad Powietrzem). Celem partnerstwa jest przygotowanie i realizacja projektu przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia partnera.
Okres realizacji
Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została zawarta w sierpniu 2022 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to kwiecień 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa projektu
Podstawowe informacje o projekcie Zielone Żuławy dostępne są na stronie internetowej Gminy Nowy Staw w zakładce Projekty.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW