Czym jest Program przeciwdziałania niedoborowi wody
10.09.2022
Czym jest Program przeciwdziałania niedoborowi wody?
W związku z potrzebą zwiększenia poziomu retencji wodnej w Polsce opracowano Program przeciwdziałania niedoborowi wody – pierwszy dokument o charakterze strategicznym kompleksowo omawiającym możliwości i kierunki działań w zakresie rozwoju retencji wodnej.
Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW) stanowi istotny element planowania działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy. PPNW jest komplementarny względem pozostałych dokumentów planistycznych z zakresu gospodarki wodnej – planów gospodarowania wodami, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, planu przeciwdziałania skutkom suszy oraz programów rozwoju dróg wodnych, a działania w nim zawarte są uzupełnieniem zadań wynikających z tych dokumentów. Obecnie retencja wodna w Polsce szacowana jest na 7,5%.
W Programie wskazano działania, których realizacja zwiększy retencję wody na obszarze kraju aż do 15%. Program uwzględnia wszystkie rodzaje retencji: sztuczną i naturalną oraz wskazuje działania ukierunkowane na jej zwiększenie. PPNW prezentuje kroki zmierzające do zwiększania retencji zbiornikowej, korytowej, na terenach leśnych, rolniczych oraz zurbanizowanych. Wskazano także działania edukacyjne, informacyjne i promocyjne dotyczące wzmocnienia świadomości społecznej w zakresie potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody.
Cel główny PPNW wspierają 3 cele szczegółowe (priorytety):
- wskazanie i realizacja działań z zakresu budowy zintegrowanego systemu naturalnej i sztucznej retencji wodnej;
- stworzenie warunków do zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych;
- wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody.
Realizacja działań ujętych w PPNW pozwoli na wzmocnienie i utrzymanie zasobów wodnych kraju w wielkości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb społeczeństwa i gospodarki, mając na uwadze stan środowiska naturalnego. Przyczyni się także znacząco do zwiększenia stopnia adaptacji do zmian klimatu gospodarki wodnej oraz użytkowników wód.
Przygotowanie PPNW jest kontynuacją przyjęcia w 2019 r. przez Radę Ministrów uchwały w sprawie przyjęcia „Założeń do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”, przedłożoną przez ówczesnego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dokument ten jest planowany do przyjęcia uchwałą Rady Ministrów w III kwartale 2022 r.
W ramach działań informacyjno-promocyjnych PPNW Ministerstwo Infrastruktury realizuje szereg prac, takich jak:
- utworzenie i prowadzenie strony internetowej na temat projektu oraz retencji wodnej,
- przygotowanie i aktualizacja fanpage'a na Facebooku,
- konferencje,
- badania fokusowe i ankietowe,
- przygotowanie broszur i ulotki informacyjnej,
- przygotowanie spotu promującego PPNW.
Działania informacyjno-edukacyjne mają za zadanie rozpowszechnienie i utrwalenie wiedzy na temat PPNW oraz podniesienie świadomości dotyczącej zasobów wodnych w Polsce i potrzeby retencjonowania wody.