Znajomość i przestrzeganie zasad w korpusie - podsumowanie monitoringu 2024
24.01.2025
Pod koniec ubiegłego roku zainicjowaliśmy coroczny monitoring wybranych zasad służby cywilnej i zasad etyki korpusu służby cywilnej. Ankietę skierowaliśmy do wszystkich 1742 urzędów służby cywilnej. Dziś prezentujemy krótkie podsumowanie wyników.
Jakie są najważniejsze wyniki monitoringu?
- Tylko 30% respondentów potwierdziło badanie zasad wśród pracowników. Zatem w praktyce większość liderów organizacji nie ma konkretnych danych na temat stanu kultury uczciwości w kierowanym przez nich urzędzie. W efekcie działania ukierunkowane na wzmacnianie kultury opartej na wartościach mogą być nietrafione lub nie istnieć w ogóle. Liderzy organizacji deklarują wolę przeprowadzenia badania znajomości i przestrzegania zasad w urzędzie w przyszłości, w tym w większości przypadków już w 2025 r.
- W urzędach, w których prowadzono badania, 85,95% respondentów zadeklarowała bardzo dobrą lub dobrą znajomość zasad w urzędach. Wynik jest spójny z wynikami „Diagnozy poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej” z 2022 r. Oznacza to, że w przypadku 14 % respondentów znajomość obowiązujących nas zasad jest na poziomie dalece niesatysfakcjonującym.
- 62% respondentów potwierdziło prowadzenie działań informacyjno-promocyjnych ww. zakresie w roku 2024 (wg stanu na 31 października), co jest spójne z danymi ze sprawozdania ssc za rok ubiegły. Dyrektorzy generalni/kierownicy urzędu najczęściej deklarują promocje zasad w urzędach poprzez działania szkoleniowe. Duża część respondentów zadeklarowała spotkania z pracownikami, w trakcie których kierownictwo zwraca uwagę na znaczenie zasad.
- Zasady analizowane w ramach przedmiotowego monitoringu były brane pod uwagę w podobnym odsetku działań dyscyplinujących (14-19% spośród 1456 odpowiedzi). Skonfrontowanie tych wyników z danymi z rocznych sprawozdań dyrektorów generalnych/kierowników urzędów powoli na ocenę stopnia, w jakim biorą oni pod uwagę zasady służby cywilnej w ramach działań dyscyplinujących w urzędzie.
- Działania szefowej służby cywilnej w zakresie promocji etyki w korpusie są dobrze oceniane, jako skuteczne i wystarczające.
Jakie najważniejsze wnioski płyną z analizy zebranych informacji?
Ważna, aby:
- szefowa służby cywilnej w kontaktach z dyrektorami generalnymi/ kierownikami urzędów stale podkreślała ich kluczową rolę w całym procesie wzmacniania i promowania kultury uczciwości,
- kontynuować upowszechnianie zalecenia dotyczącego promowania kultury uczciwości w urzędach, w tym prowadzenie anonimowej samooceny kultury uczciwości wśród dyrektorów generalnych i - w większym stopniu – wśród kierowników urzędów,
- rozwijać sieć współpracy w ramach zespołu doradców ds. etyki zarówno na szczeblu centralnym, jak i w ramach zespołów doradców poszczególnych kategorii/typów urzędów, poprawiając komunikację pomiędzy „centralą” a „terenem” co do działań ssc w zakresie szeroko rozumianej etyki i obowiązujących nas zasad.
Jaki był cel monitoringu 2024?
Podstawowe informacje z zakresu etyki w korpusie zbieramy w ramach rocznych sprawozdań dyrektorów generalnych i kierowników urzędów. Celem tego monitoringu było zebranie dodatkowych danych na temat:
- znajomości i przestrzegania zasad w korpusie,
- aktywności liderów organizacji w zakresie budowy i wzmacniania kultury opartej na wartościach,
- propozycji działań szefa służby cywilnej, które mogą skutecznie zwiększyć wiedzę członków korpusu na temat zasad.
Dodatkowe dane, które zebraliśmy w ramach tego monitoringu, pozwolą szefowej służby cywilnej m.in. efektywniej czuwać nad przestrzeganiem zasad w korpusie.
Kto i kiedy wziął udział w monitoringu?
- Elektroniczną ankietę skierowaliśmy wszystkich urzędów, w których zatrudnieni są członkowie korpusu służby cywilnej (1742), z prośbą o przekazanie jednej odpowiedzi z urzędu.
- Była ona dostępna od 28 listopada do 20 grudnia 2024 r.
- Zebraliśmy 1 688 odpowiedzi. Blisko połowa ankiet wpłynęła z urzędów powiatowej administracji zespolonej (46%). W pojedynczych przypadkach co najmniej w kilku przypadkach z jednego urzędu wpłynęła niż 1 odpowiedź.
Dlaczego wprowadzamy ten monitoring?
Monitoring jest odpowiedzią na wniosek, jaki Najwyższa Izba Kontroli skierowała do Szefa Służby Cywilnej w 2023. Zgodnie z zaleceniem NIK, Szef Służby Cywilnej powinien zintensyfikować monitorowanie przestrzegania zasad służby cywilnej.
Monitoring wybranych zasad planujemy powtarzać w każdy IV kwartał roku.
Materiały
Wyniki monitoringu znajomości i przestrzegania zasad w korpusie - prezentacjaWyniki monitoringu znajomości i przestrzegania zasad w korpusie - prezentacja.pdf 3.60MB