W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Procedura zgłoszeń wewnętrznych

Informujemy, że w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Bydgoszczy funkcjonuje „Wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych”. Celem wprowadzenia procedury jest umożliwienie dokonywania zgłoszeń osobom fizycznym, które uzyskały informacje o naruszeniu prawa w WITD w Bydgoszczy w kontekście związanym z pracą. Przekazanie rzetelnego zgłoszenia pozwoli wykryć naruszenie prawa oraz podjąć właściwe działania następcze, przyczyniając się do poprawy funkcjonowania Urzędu. 

Pouczenie:

W ramach procedury rozpatrywane są informacje o naruszeniach prawa w WITD w Bydgoszczy.

W ramach procedury nie są rozpatrywane informacje o naruszenia prawa w innych podmiotach prawnych.

W ramach procedury rozpatrywane są informacje o naruszeniu prawa uzyskane w kontekście związanym  z pracą.

W ramach procedury nie są rozpatrywane zgłoszenia dotyczące spraw prywatnych, niemających związku ze sposobem wykonywania pracy.

W ramach procedury nie są rozpatrywane naruszenia prawa w zakresie informacji objętych:

  1. przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz innych informacji, które nie podlegają ujawnieniu z mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa publicznego;
  2. tajemnicą zawodową zawodów medycznych oraz prawniczych;
  3. tajemnicą narady sędziowskiej;
  4. postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności;

W ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych nie są rozpatrywane naruszenia prawa w zakresie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w rozumieniu art. 7 pkt 36 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720), do których nie stosuje się tej ustawy, umów offsetowych zawieranych na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1218) oraz innych środków podejmowanych w celu ochrony podstawowych lub istotnych interesów bezpieczeństwa państwa na podstawie art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;

Sygnalista podlega ochronie, o której mowa w przepisach rozdziału 2 ustawy o ochronie sygnalistów, jeżeli ma uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja jest prawdziwa w momencie dokonania zgłoszenia i że informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.

Kto dokonuje zgłoszenia, świadomie podając informacje nieprawdziwe, nie podlega ustawowej ochronie i może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą oraz karną do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Materiały

Zarządzenie nr 3.25 - Wewnętrzna procedura zgłaszania naruszeń prawa
Zarządzenie​_nr​_325​_-​_Wewnętrzna​_procedura​_zgłaszania​_naruszeń​_prawa.pdf 4.68MB
{"register":{"columns":[]}}