e-Urząd Skarbowy
W Pionie Innowacji i Jakości pracujemy nad usługą, która stopniowo zintegruje e-Urząd Skarbowy z aplikacją mObywatel 2.0. Chcemy, żeby użytkownicy mogli skorzystać z najważniejszych funkcji e-US bezpośrednio w aplikacji. Dzięki usłudze uzyskają możliwość obsługi wniosku „Zaświadczenie o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach”, a także będą mogli dostosować zgody na otrzymywanie e-Korespondecji z urzędu skarbowego (zamiast poczty papierowej). Przypomnienia w postaci powiadomień push pozwolą być na bieżąco z istotnymi informacjami.
Jakie główne założenia musieliśmy spełnić, żeby projekt mógł się powieść?
- Należało dopasować się do istniejącego API na stronie e-Urzędu Skarbowego. Czym jest API? To zestaw reguł, które umożliwiają przesyłanie danych między aplikacjami.
- Przygotowanie Single Sign On, co w praktyce oznacza, że konta mObywatela i e-US posiadają wspólny proces logowania. Dzięki temu osoba zalogowana w aplikacji nie będzie musiała logować się dodatkowo, wchodząc w e-US.
Główne wyzwania, które stały przed interdyscyplinarnym zespołem:
- Zapewnienie spójnego doświadczenia z analogicznymi usługami na stronach e-US i stworzenie zrozumiałego procesu dla odbiorcy.
- Przeprowadzenie jakościowych badań przed wdrożeniem, czyli moderowanych testów użyteczności z elementami wywiadu pogłębionego. Chcieliśmy w ten sposób zweryfikować poziom zrozumiałości usługi, funkcjonalność proponowanych rozwiązań, intuicyjność ścieżek, nawigację treści, architekturę informacji.
Po co to robimy? Badania na temat potrzeb naszych użytkowników pozwalają nawigować i opierać nasze decyzje projektowe na zdobytej wiedzy. Ograniczamy tym samym przypadkowość, niepotrzebne koszty wytwarzania produktów i ryzyko utraty zaufania.
Więcej o badaniu przeczytasz TUTAJ.
Jak odpowiedzieliśmy na te wyzwania:
- Prosty język
Respondenci w badaniach niewiele wiedzieli o usłudze i nie do końca ją rozumieli. Podjęliśmy decyzję o podzieleniu części informacji i uwypukleniu ich w procesie. Skorzystaliśmy z zasad prostego języka, aby komunikacja była precyzyjna, uniwersalna i poprawiała doświadczenie użytkowników.
- Zarządzanie zgodą na e-Korespondencję
Pozostawiliśmy dwie ścieżki dotarcia do zgody na e-Korespondencję: przez e-US oraz przez ustawienia w aplikacji mObywatel 2.0. Zgoda jest niezbędna, aby e-US mógł skontaktować się z użytkownikiem elektronicznie a nie listownie. Dzięki e-Korespondencji możemy:
- kontrolować informacje, które otrzymujemy od aplikacji,
- komunikować się z urzędem w prosty sposób.
- Potwierdzanie poprawności danych
Mieliśmy do wyboru dwa sposoby potwierdzania poprawności numeru telefonu i adresu e-mail w e-Korespondencji. Wybraliśmy ścieżkę, która była bardziej zrozumiała dla grupy seniorów, była też łatwiejsza w implementacji.
Zamiast prezentacji wszystkich danych na jednym ekranie aplikacja prowadzi użytkownika przez kolejne kroki, co umożliwia zrozumienie procesu i upraszcza logikę poszczególnych działań.
Obecnie efekt naszej pracy wygląda tak:
ZOBACZ MAKIETĘ