Jakość powietrza
Dzięki usłudze Jakość powietrza w mObywatelu 2.0 można sprawdzić stan powietrza w wybranych punktach w okolicy.
Jakie założenia przyjęliśmy:
Głównym celem projektu było stworzenie usługi – opartej o projekt ESA NASK – umożliwiającej użytkownikom aplikacji mObywatel 2.0 sprawdzenie jakości powietrza w wybranych punktach pomiarowych w całym kraju.
W projekcie uwzględniliśmy to, że użytkownik może ustawić lokalizację miejsca, w którym się znajduje, aby jak najszybciej dowiadywać się o jakości powietrza w jego okolicach.
Chcieliśmy też, by dostęp do tych danych był możliwy od razu z poziomu panelu głównego aplikacji dzięki dodaniu dynamicznej ikony.
Aby to było możliwe, musieliśmy zadbać o:
- Integrację z Edukacyjną Siecią Antysmogową (ESA NASK).
- Czytelność i łatwość usługi, która jest skierowana do wszystkich użytkowników aplikacji.
Jakie problemy chcieliśmy rozwiązać:
- Czytelna prezentacja wskaźników wizualizujących jakość powietrza.
- Wgląd do podstawowej wartości pomiaru z danej lokalizacji z poziomu ekranu głównego aplikacji.
Tak wyglądała praca nad tworzeniem usługi:
- Wizualizacja głównego wskaźnika za pomocą ikon
Dlaczego ikony są tak ważne? Ponieważ dobrze zaprojektowane są łatwe do rozpoznania i identyfikacji przez użytkownika. Dzięki nim szybko znajduje to, czego szuka, bez konieczności czytania długich nazw lub opisów. Ikony są proste do zapamiętania.
Dodatkowo intuicyjnie odzwierciedlają znaczenie, które mają reprezentować, a także tworzą przyjemne wrażenia wizualne dla odbiorców. Istotne jest też to, że dobrze dobrane ikony mają uniwersalne znaczenie, dzięki czemu są dla wszystkich zrozumiałe.
- Dynamiczna ikona usługi na ekranie głównym
Dynamiczna ikona aktualizuje się zgodnie ze stanem jakości powietrza dla zapisanej lokalizacji i jest widoczna dla użytkownika z poziomu ekranu głównego.
Obecnie efekt naszej pracy wygląda tak:
ZOBACZ MAKIETĘ