W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Naruszenie środowiskowe

Usługa Naruszenie środowiskowe umożliwia wypełnienie prostego formularza i zaraportowanie zdarzenia, które może źle wpłynąć na środowisko. Dzięki niej możesz poinformować władze np. o śmieciach w lesie, paleniu odpadów, czy zanieczyszczeniu rzeki chemikaliami. Ważną funkcjonalnością jest możliwość wysłania zgłoszenia z zachowaniem poufności, wskazania pinezki na mapie bez konieczności udostępnienia lokalizacji oraz załączenia zdjęcia. Przygotowane przez użytkownika zgłoszenie trafia do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Naruszenie środowiskowe.

Jakie założenia przyjęliśmy, żeby usługa była jak najlepsza: 

  1. Musiała być intuicyjna. 

  1. Musiała zawierać wszystkie wymogi prawne, takie jak regulaminy czy zgody. 

  1. Musiała zawierać najważniejsze informacje, jednocześnie nie zasypując użytkownika danymi. 
     

Cele projektu: 

  1. Głównym celem projektu było dostarczenie użytkownikom usługi, dzięki której będą mogli zaraportować zdarzenia, które mogą źle wpłynąć na środowisko. 

  1. Kolejnym celem było uproszczenie usługi, aby była ona zrozumiała i łatwa w obsłudze dla wszystkich obywateli. 
     

Takie wyzwania stały przed projektantami: 

  1. Głównym wyzwaniem było takie zaprojektowanie usługi, by była jak najprostsza, czyli przejrzysta. 

  1. Pojawiło się również wyzwanie dotyczące dodawania zdjęcia, którego załączenie jest konieczne podczas wypełniania formularza. Pierwsza wersja usługi nie miała możliwości wyboru zdjęcia z galerii, przez co użytkownik mógł wypełnić zgłoszenie tylko i wyłącznie na miejscu zdarzenia. 

  1. Kolejnym wyzwaniem było wskazywanie lokalizacji zdarzenia. Musieliśmy umożliwić użytkownikowi wskazywanie pinezki na mapie bez konieczności udostępniania lokalizacji. 

  1. Wyzwaniem było również umożliwienie wysłania anonimowego zgłoszenia (bez konieczności podawania danych przez użytkownika). 
     

 Jak odpowiedzieliśmy na te wyzwania:

  • Problem związany ze zdjęciami 



    Daliśmy użytkownikom możliwość wyboru zdjęcia z galerii. 
     

  • Kwestia zaznaczania lokalizacji i anonimowości



    Umożliwiliśmy zaznaczanie pinezki bez udostępniania lokalizacji. A po zaznaczeniu pinezki wyświetlamy użytkownikowi dane do zweryfikowania. 

    Ułatwiliśmy ponadto anonimową wysyłkę, wcześniej odpowiedni przełącznik był ciężko zauważalny, znajdował się dopiero w podsumowaniu. 
     

  • Ogólne usprawnienia w celu zachowania przejrzystości



    Dodaliśmy również pasek postępu, aby użytkownik wiedział, na jakim etapie składania wniosku się znajduje. Poprawiona została również nawigacja. 




    Obecnie efekt naszej pracy wygląda tak: 

    ZOBACZ MAKIETĘ

{"register":{"columns":[]}}