Kanały technologiczne – poradnik dla zarządców dróg w zakresie zwolnień z obowiązku ich budowy
Obowiązek budowy kanałów technologicznych przy budowie dróg publicznych funkcjonuje od 2010 roku. Kanał technologiczny to ciąg osłonowych elementów obudowy, studni kablowych oraz innych obiektów lub urządzeń służących umieszczeniu lub eksploatacji urządzeń infrastruktury technicznej lub linii telekomunikacyjnych wraz z zasilaniem oraz linii elektroenergetycznych. Mogą one służyć zarówno do lokalizowania w nich kabli światłowodowych, będącej własnością przedsiębiorcy świadczącego usługi w zakresie dostępu do Internetu, jak również kabli linii elektroenergetycznych, stając się alternatywą dla budowania napowietrznych linii elektroenergetycznych.
Zmiana przepisów dotyczących kanałów technologicznych
Od 9 września br. procedura ta została nieco uproszczona, dzięki znowelizowanej ustawie o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1783) z dnia 25 sierpnia br..
Według nowych zapisów w ustawie:
- Zgodnie ze zmianami zarządca drogi nie musi lokalizować kanału technologicznego w trakcie budowy i przebudowy drogi (art. 39 ust. 6ba):
- w przypadku przebudowy drogi, gdy w istniejących granicach pasa drogowego brak jest miejsca na zlokalizowanie kanału i zostało to potwierdzone oświadczeniem inwestora,
- w przypadku budowy lub przebudowy drogi, jeżeli:
- w pasie drogowym zostały już zlokalizowane kanalizacja kablowa lub kanał technologiczny,
- inwestycja dotyczy wyłącznie obiektów lub urządzeń wyposażenia technicznego drogi (np. przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerzystów, zatoki przystankowe czy urządzenia do oświetlenia drogi),
- inwestycja dotyczy krótkich odcinków (do 1000 m), które nie będą miały kontynuacji po żadnej ze stron,
- inwestycja dotyczy istniejącego drogowego obiektu inżynierskiego, w którym usytuowanie kanału nie jest możliwe i zostało to potwierdzone oświadczeniem inwestora.
- Rozszerzono i doprecyzowano przesłanki uprawniające do zwolnienia z obowiązku budowy kanału o przesłankę istnienia w pobliżu pasa drogowego kanalizacji kablowej posiadającej wolne zasoby umożliwiające zlokalizowanie kabli światłowodowych (art. 39 ust. 6c).
- Na wniosek zarządcy drogi nowe przepisy mogą mieć zastosowanie do toczących się już obecnie postępowań o zwolnienie z obowiązku budowy kanału, jeżeli na podstawie nowych przepisów zarządca drogi nie miałby obowiązku budowy kanału. Oświadczenie o spełnianiu przesłanek z art. 39 ust. 6ba należy złożyć do Ministra Cyfryzacji w terminie 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli w dniach 9 września – 25 października 2022 r. W takim przypadku postępowanie o zwolnienie z obowiązku budowy kanału wszczęte na podstawie wniosku złożonego przez uprawniony podmiot zostanie umorzone, natomiast zarządca drogi nie będzie objęty obowiązkiem budowy kanału technologicznego.
Jednocześnie obowiązek ten nie jest bezwzględny – zarządca drogi w przypadkach określonych w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych może wystąpić do ministra właściwego ds. informatyzacji (Minister Cyfryzacji) o zwolnienie z obowiązku budowy kanału technologicznego.
W celu wsparcia zarządców dróg w tym procesie administracyjnym przygotowaliśmy poradnik zawierający zbiór informacji w tym zakresie, w tym szczegółowe omówienie przesłanek ustawowych do zwolnienia z obowiązku budowy kanału technologicznego. Dodatkowo, poniżej umieściliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Materiały
Kanały technologiczne – poradnik dla zarządców dróg w zakresie zwolnień z obowiązku ich budowyPoradnik_zwolnienie_z_obowiązku_budowy_kanału_technologicznego.pdf 0.59MB MC_DT_QA
MC_DT_QA.pdf 0.92MB