W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polityka partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji

Nowoczesne podejście do partycypacji społecznej wymaga zrozumienia, że „tradycyjne” procesy konsultacyjne to zbyt mało, zwłaszcza w sprawach o dużym wpływie na obywateli. W Ministerstwie Cyfryzacji powstaje dokument, który ma umożliwić udział w budowaniu państwa cyfrowego także osobom spoza branży. Konsultacje dotyczące kształtu tego dokumentu potrwają do 10 kwietnia.

Na granatowym tle widnieje napis - Podsumowanie przeprowadzonych konsultacji społecznych, w górnym prawym rogu widnieje Logo Ministerstwa Cyfryzacji

Cyfryzacja jest procesem wszechogarniającym, obejmującym relacje towarzyskie, rozrywkę, sprawy administracyjne i finansowe czy obszar pracy. Trendy, procesy i regulacje dotyczące cyfryzacji stały się jednym z wiodących tematów debaty medialnej i społecznej. Właśnie dlatego należy rozszerzyć dyskusję na ten temat i zwiększyć przejrzystość działań władz w tym obszarze. 

Kwestie rozwoju cyfryzacji, które dotyczą większości społeczeństwa, wymagają proaktywnych działań na rzecz zbierania głosów obywateli jeszcze przez rozpoczęciem prac legislacyjnych. Dajemy więc możliwość konsultacji istotnych aktów legislacyjnych, jeszcze przed nadaniem im kształtu dokumentu. Projekty ustaw będą konsultowane trzykrotnie:
1. Na etapie założeń do projektu;
2. Przed wysłaniem projektu do Rządowego Centrum Legislacji;
3. Na etapie rządowym.

W ramach konsultacji dyskutowane będą także projekty polskich stanowisk do unijnych aktów legislacyjnych.

Pytania do konsultacji 

Budując środowisko i partycypacji społecznej w działaniach Ministerstwa Cyfryzacji, będziemy wdzięczni za Państwa sugestie dotyczące założeń sformułowanych w załączonym dokumencie. Można je przesyłać na adres konsultacje@cyfra.gov.pl

Poniżej lista pytań, które mogą pomóc w przygotowaniu wkładu do konsultacji. 

1. W jaki sposób skutecznie włączać obywateli niezajmujących się na co dzień polityką cyfrową, w dyskusję na temat działań Ministerstwa – zarówno ściśle legislacyjnych, jak i pozalegislacyjnych? 
2. Jak powinien wyglądać wzorowy proces konsultacji aktów legislacyjnych na etapie przed wpisaniem projektu do wykazu prac Rady Ministrów? Na ile reguły sformułowane w ramach „7 zasad konsultacji” wymagają aktualizacji?
3. W jaki sposób i jakimi kanałami Ministerstwo powinno informować o prowadzonych działaniach związanych z partycypacją społeczną?
4. Jakie techniki partycypacyjne i narzędzia cyfrowe powinny zostać wdrożone, by zapewnić skuteczne zbieranie głosów obywateli i interesariuszy, a na późniejszym etapie – ich efektywną analizę?

Materiały

Polityka partycypacji i transparentności MC - założenia wstępne
Polityka​_partycypacji​_i​_transparentności​_MC​_-​_założenia​_wstępne.pdf 0.53MB
ZPP opinia ws. Polityki partycypacji i transparentności MC
ZPP​_opinia​_ws​_Polityki​_partycypacji​_i​_transparentności​_MCdocx.pdf 0.15MB
PIIT opinia ws. Polityki partycypacji i transparentności MC
PIIT​_opinia​_ws​_Polityki​_partycypacji​_i​_transparentności​_MC.pdf 0.12MB
OFL opinia ws. Polityki partycypacji i transparentności MC
OFL​_opinia​_ws​_Polityki​_partycypacji​_i​_transparentności​_MCdocx.pdf 0.13MB
FPD opinia ws. Polityki partycypacji i transparentności MC
FPD​_opinia​_ws​_Polityki​_partycypacji​_i​_transparentności​_MCdocx.pdf 0.08MB
{"register":{"columns":[]}}