W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Formularze

Jakich rozwiązań to dotyczy

  • Strony internetowe
  • Aplikacje mobilne
  • Dokumenty

Dlaczego jest to ważne

Formularze elektroniczne — to jeden z podstawowych sposobów zbierania i przekazywania danych. Są dużo bardziej dostępnym rozwiązaniem niż formularze, które trzeba wydrukować i wypełnić długopisem. Jeśli odpowiednio przygotujesz formularze elektroniczne, to także osoby niewidome samodzielnie je wypełnią.

Zrozumiałe etykiety pól

Każde pole formularza musi mieć etykietę lub tytuł, który będzie zrozumiale informować, co wpisać w dane pole. Jeśli pole musi być wypełnione w określony sposób (np. data w formacie: rok-miesiąc- dzień) wówczas także takie informacje muszą być dostępne dla wszystkich użytkowników.

Ważną informacją jest to, czy wypełnienie danego pola jest obowiązkowe. Samo oznaczenie takiego pola gwiazdką nie wystarczy. Część osób może nie znać takiego sposobu wskazywania pól obowiązkowych. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie, gdy dodasz informację o obowiązku wpisania danych wprost w etykiecie pola.

Różne sposoby obsługi

Użytkownicy mogą korzystać z samej klawiatury, z czytnika ekranu czy z nawigacji głosowej. Mogą próbować wypełnić formularz elektroniczny na komputerze lub na smartfonie, w widoku podstawowym lub z indywidualnymi ustawieniami wielkości czy koloru czcionek.

Dostępny cyfrowo formularz elektroniczny powinien działać poprawnie w każdej z takich sytuacji.

Bez względu na sposób obsługi, każde pole, informacja czy podpowiedź w formularzu, powinny być dostępne cyfrowo dla użytkowników. Najłatwiej osiągniesz to, gdy stosujesz standardowe znaczniki i opcje tworzenia formularzy — sprawdź szczegóły w Formularzach na stronach internetowych oraz Formularzach w aplikacjach mobilnych.

Radzenie sobie z błędami

Użytkownicy popełniają błędy podczas wypełniania formularzy.

  • Komunikat o błędzie i podpowiedź, jak go poprawić, muszą być zrozumiałe. Ogólna informacja: Błąd — nie wystarczy.
  • Informacje o błędzie i podpowiedzi, jak sobie z nim radzić, podawaj w formie tekstu — na przykład poprzez komunikat o błędach tuż obok poszczególnych pól lub listę wszystkich błędów na początku formularza. Pamiętaj, że oznaczenie błędnie wypełnionego pola tylko kolorem, będzie niedostępne dla osób niewidomych i nierozróżniających kolorów.

Grupowanie powiązanych pól

Pola formularzy, które służą do wprowadzenia danych z jednego zakresu (np. danych teleadresowych Wnioskodawcy) lub grupy pól (np. lista jednokrotnego wyboru), grupuj nie tylko wizualnie, ale też na poziomie kodu. Dzięki temu użytkownicy czytników ekranu, gdy wejdą na dane pole, usłyszą zarówno etykietę pola, jak i etykietę grupy. Pozwoli im to lepiej zrozumieć kontekst wprowadzanych danych.

Potwierdzanie danych

Część formularzy zbiera ważne dane, a przesłanie tych danych niesie konsekwencje prawne lub finansowe (tak, jak np. wysyłka rozliczenia podatkowego, wniosek o udzielenie kredytu itd.). W takiej sytuacji użytkownicy przed wysyłką powinni móc sprawdzić, czy dane, które wpisali, są prawidłowe, a także poprawić je lub zrezygnować z wysyłki formularza.

Szczegółowe wytyczne


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}