W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kontrast kolorów

Jakich rozwiązań to dotyczy

  • Strony internetowe
  • Aplikacje mobilne
  • Media społecznościowe
  • Dokumenty

Dlaczego jest to ważne

Możliwość łatwego odróżnienia treści od tła, to jeden z kluczowych elementów dostępności cyfrowej. Wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób słabowidzących, ale także na przykład użytkowników urządzeń mobilnych.

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych (dalej ustawa o dostępności cyfrowej), wytyczne WCAG (od angielskiego Web Content Accessibility Guidelines) na poziomie AA i norma EN 301549 (wersja normy EN 301549 w języku angielskim, Polski Komitet Normalizacyjny udostępnia odpłatnie normę PN-ETSI EN 301 549 V3.2.1:2021-09 w języku polskim) wskazują takie same wartości minimalnego kontrastu treści do tła:

  • 4,5:1 — dla tekstu;
  • 3:1 — dla dużego tekstu;
  • 3:1 — dla istotnych treści graficznych (np. ramka pola formularza, słupki wykresu, ikona będąca przyciskiem).

Poziom kontrastu możesz sprawdzić za pomocą odpowiednich narzędzi, w większości darmowych i łatwo dostępnych w Internecie. Maksymalny poziom kontrastu między dwoma kolorami — czernią i bielą — wynosi 21:1.

Jeśli strona internetowa lub aplikacja mobilna spełnia wymagania minimalne kontrastu treści do tła, nie trzeba tworzyć osobnych tzw. wersji wysokokontrastowych stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Szczegółowe wytyczne


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}