W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nagranie ze szkolenia o finansowaniu adaptacji do zmian klimatu

27.06.2024

Jeśli nie udało Ci się uczestniczyć w szkoleniu z finansowania działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), możesz obejrzeć nagranie z jego części warsztatowej.

Zdjęcie przedstawia parę młodych, uśmiechniętych ludzi, siedzących obok siebie na drewnianym pomoście nad stawem w miejskim parku. Jest letni, słoneczny dzień. W tle widać liściaste drzewa, a po drugiej stronie stawu niski, przeszklony budynek. Kobieta ma kręcone włosy blond, różowy kapelusz, różowo-białą bluzkę z długim rękawem i dżinsową spódniczkę mini. Mężczyzna patrzy w stronę obiektywu. Ubrany jest w turkusowy T-shirt i długie spodnie dżinsowe. Nogi obojga zwisają nad wodą. Obok dziewczyny leży szara deskorolka.
Po lewej stronie zdjęcia jest fioletowa plansza z napisem: Nagranie ze szkolenia: Finansowanie adaptacji do zmian klimatu. Pod planszą jest ciąg znaków: FEPW, barw RP i UE oraz logotyp MKiŚ na białym tle. W lewym górnym rogu jest motyw marki Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Nagranie kierujemy do beneficjentów i potencjalnych beneficjentów działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu FEPW. Należą do nich położone na terenie makroregionu Polski Wschodniej:

  • miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze oraz inne miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych z przedziału 20-100 tys. mieszkańców i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne;
  • miejscowości o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne.

Mogą one przeznaczyć dofinansowanie z FEPW na inwestycje infrastrukturalne, które kompleksowo dostosowują miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzą efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.

Nowy nabór wniosków w tym działaniu planowany jest na III-IV kwartał br.

Warsztaty o finansowaniu działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w programie FEPW prowadzili przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Ochrony Środowiska.  

Omówili oni następujące tematy prelekcji:

  • Przygotowanie Miejskiego Planu Adaptacji
  • Finansowanie adaptacji do zmian klimatu w ramach FEPW
  • Kryteria wyboru projektów
  • Analiza i ocena finansowa projektów w perspektywie 2021-2027
  • Procedury zawierania umów w projektach w ramach FEPW 2021–2027.

Nagranie dostępne jest poniżej oraz pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=0SOWbahFTZk

Konferencja szkoleniowa została zorganizowana przez NFOŚiGW.

Pierwszy nabór wniosków w ramach działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu FEPW zakończył się w zeszłym roku. Dwanaście gmin podpisało umowy na łączną kwotę 136,2 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/12-umow-z-wszystkimi-beneficjentami-dzialania-22-adaptacja-do-zmian-klimatu-fepw.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #FEPW

Wideo

{"register":{"columns":[]}}