W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt predefiniowany Just Transition

25.10.2018

Polsko-norweskie seminarium na temat zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji gospodarczej

Wiceminister Sławomir Mazurek podczas debaty

25 października w Krakowie odbyło się polsko – norweskie seminarium na temat zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji gospodarczej, realizowane w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Seminarium zostało zorganizowane jako wydarzenie towarzyszące spotkaniu roboczemu pre-COP, w ramach którego toczyły się negocjacje przygotowujące porozumienie na 24.  Konferencję Klimatyczną w Katowicach.

Celem seminarium była wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a Norwegią w zakresie sprawiedliwej i solidarnej transformacji gospodarczej, która z jednej strony pozwoli na działania chroniące klimat, z drugiej natomiast umożliwi wysoki wzrost gospodarczy i przygotuje rynek pracy na konieczne zmiany strukturalne i społeczne.

W seminarium uczestniczyli m.in. Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Astrid Knutsen Hårstad, wiceminister Klimatu i Energii Norwegii.  

W swoim wystąpieniu norweska Minister stwierdziła, że wszystkie działania mające na celu walkę ze zmianami klimatu i  transformacją gospodarki na niskoemisyjną muszą brać pod uwagę koszty społeczne i konieczność tworzenia nowych miejsc pracy. - "To człowiek jest w centrum zmian i jego potrzeby socjalne i ekonomiczne muszą być wzięte pod uwagę" – zaznaczyła Minister.

Minister Mazurek podkreślał  z kolei zaangażowanie w Polski w walkę ze smogiem, promocję gospodarki o obiegu zamkniętym oraz rolę polskiej prezydencji 24. Konferencji Klimatycznej. - Nieprzypadkowo – stwierdził Minister – konferencja ta odbywa się w Katowicach, stolicy Śląska, regionu w którym transformacja gospodarcza związana z adaptacjami do zmian klimatycznych będzie najbardziej odczuwalna. W trakcie Szczytu Klimatycznego w Katowicach została zaprezentowana deklaracja „Just Transition”.  

W trakcie dyskusji zorganizowanych w ramach polsko-norweskiego seminarium przedstawione zostało stanowisko polskich i norweskich związków zawodowych, które podkreślały konieczność zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego i godnej pracy dla zawodów szczególnie dotkniętych zmianami na rynku pracy, związanymi z przestawieniem gospodarki na niskoemisyjną. Zaprezentowano także polskie oraz norweskie doświadczenia w zakresie elektromobilności, tworzeniu zielonej infrastruktury miejskiej,  promowania efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zastosowania technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). Część z tych inicjatyw została zrealizowana dzięki wsparciu z funduszy norweskich i EOG.

Debata panelowa, kończąca seminarium przedstawiła spektrum możliwych działań, które powinny zostać podjęte, by zapewnić płynną transformację gospodarczą na model niskoemisyjny, uwzględniając sytuację społeczno-gospodarczą i specyfikę każdego kraju.

Zakończyły się prace nad Koncepcją Programu  „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Aktualnie Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska przygotowują we współpracy z partnerami norweskimi oraz islandzkim niezbędne dokumenty na potrzeby zawarcia Umowy ws. Programu, w których zostaną określone szczegółowe obszary wsparcia, planowane rezultaty, zasady prowadzenia naborów. Łączna kwota dofinansowania inwestycji wyniesie 140 milionów euro, a wydatkowanie tych środków jest przewidziane do 30 kwietnia 2024 roku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}