Podpisanie porozumienia ws. dofinansowania projektu PT FEPW na lata 2022-2023
29 grudnia 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podpisało Porozumienie o dofinansowanie projektu nr FEPW.06.01-IZ.00-0002/23 pt. „Finansowanie kosztów zarządzania i wdrażania FEPW w 2022 r. i 2023 r. w MKiŚ” w ramach pomocy technicznej programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW).
MKiŚ pełni w systemie wdrażania FEPW 2021-2027 rolę Instytucji Pośredniczącej. Jednocześnie jest beneficjentem pomocy technicznej FEPW, realizującym w latach 2022-2023 projekt o maksymalnej łącznej wartości 3 270 000 zł, z czego kwota 2 779 500 zł stanowi wkład z Funduszy Europejskich.
Celem projektu jest zapewnienie efektywnego systemu zarządzania i wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej w MKiŚ w latach 2022-2023 r. W ramach projektu przewidziano zapewnienie niezbędnych zasobów ludzkich do sprawnej realizacji zadań, zagwarantowanie stabilności zatrudnienia oraz zahamowanie procesu rotacji pracowników, m.in. poprzez finansowanie wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację FEPW w 2022 r. i 2023 r.
Mając na celu podniesienie kompetencji kadr, sfinansowano szkolenia dla pracowników ministerstwa zaangażowanych w program FEPW. Zdobycie przez nich wiedzy z zakresu FEPW, a także sposobu realizacji zadań związanych z wdrażaniem projektów finansowanych ze środków europejskich przyczyniło się do podniesienia zdolności administracyjnych we wdrażaniu programu.
W ramach projektu zabezpieczono także środki na sfinansowanie wynagrodzeń ekspertów zewnętrznych oceniających wnioski potencjalnych beneficjentów FEPW o dofinansowanie wysokospecjalistycznych projektów, co pozwoliło na sprawną i profesjonalną ich ocenę pod kątem możliwości realizacji.
Ponadto MKiŚ zrealizował działania informacyjne i promocyjne, które miały na celu podniesienie świadomości znaczenia Funduszy Europejskich i roli Unii Europejskiej w rozwoju makroregionu Polski Wschodniej. W efekcie przeprowadzonych projektów komunikacyjnych adresaci programu FEPW, w tym ogół społeczeństwa – zwłaszcza osoby mieszkające w Polsce Wschodniej, potencjalni beneficjenci oraz beneficjenci, zostali poinformowani m.in. o otwarciu nowej perspektywy finansowej funduszy unijnych, mogli zapoznać się z program FEPW i możliwymi obszarami wsparcia.