W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Znak Funduszy Europejskich Rzeczpospolita Polska Dofinansowane przez Unię Europejską

Podpisanie porozumienia ws. dofinansowania projektu PT FEPW na lata 2022-2023

29 grudnia 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podpisało Porozumienie o dofinansowanie projektu nr FEPW.06.01-IZ.00-0002/23 pt. „Finansowanie kosztów zarządzania i wdrażania FEPW w 2022 r. i 2023 r. w MKiŚ” w ramach pomocy technicznej programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW).

MKiŚ pełni w systemie wdrażania FEPW 2021-2027 rolę Instytucji Pośredniczącej. Jednocześnie jest beneficjentem pomocy technicznej FEPW, realizującym w latach 2022-2023 projekt o maksymalnej łącznej wartości 3 270 000 zł, z czego kwota 2 779 500 zł stanowi wkład z Funduszy Europejskich.

 

Celem projektu jest zapewnienie efektywnego systemu zarządzania i wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej w MKiŚ w latach 2022-2023 r. W ramach projektu przewidziano zapewnienie niezbędnych zasobów ludzkich do sprawnej realizacji zadań, zagwarantowanie stabilności zatrudnienia oraz zahamowanie procesu rotacji pracowników, m.in. poprzez finansowanie wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację FEPW w 2022 r. i 2023 r.

 

Mając na celu podniesienie kompetencji kadr, sfinansowano szkolenia dla pracowników ministerstwa zaangażowanych w program FEPW. Zdobycie przez nich wiedzy z zakresu FEPW, a także sposobu realizacji zadań związanych z wdrażaniem projektów finansowanych ze środków europejskich przyczyniło się do podniesienia zdolności administracyjnych we wdrażaniu programu.

 

W ramach projektu zabezpieczono także środki na sfinansowanie wynagrodzeń ekspertów zewnętrznych oceniających wnioski potencjalnych beneficjentów FEPW o dofinansowanie wysokospecjalistycznych projektów, co pozwoliło na sprawną i profesjonalną ich ocenę pod kątem możliwości realizacji.

 

Ponadto MKiŚ zrealizował działania informacyjne i promocyjne, które miały na celu podniesienie świadomości znaczenia Funduszy Europejskich i roli Unii Europejskiej w rozwoju makroregionu Polski Wschodniej. W efekcie przeprowadzonych projektów komunikacyjnych adresaci programu FEPW, w tym ogół społeczeństwa – zwłaszcza osoby mieszkające w Polsce Wschodniej, potencjalni beneficjenci oraz beneficjenci, zostali poinformowani m.in. o otwarciu nowej perspektywy finansowej funduszy unijnych, mogli zapoznać się z program FEPW i możliwymi obszarami wsparcia.

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #MKiŚ #PolskaWschodnia

{"register":{"columns":[]}}