W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie grupy technicznej Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF) oraz warsztaty dot. rozwoju technologii CCUS w Europie Środkowo-Wschodniej

13.06.2023

13 i 14 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyło się spotkanie grupy technicznej Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF) oraz warsztaty dot. rozwoju technologii CCUS w Europie Środkowo-Wschodniej, w ramach międzynarodowej inicjatywy, której celem jest wsparcie i rozwój technologii wychwytywania, wykorzystania i składowania CO2 (CCUS).

przemówienie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio głównego geologa kraju

Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia, sfinansowanego ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W spotkaniu i warsztatach wzięli udział eksperci z całego świata, a także przedstawiciele licznych organizacji, instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw zajmujących się rozwojem CCUS. Stronę polską reprezentowali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowy Instytut Badawczy, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, Fundacji WiseEuropa, a także branży energetycznej, cementowej i hutniczej.

Obrady grupy technicznej CSLF otworzył wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio. Nakreślił on najważniejsze działania z zakresu CCUS prowadzone w Polsce, w tym prace nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego oraz działania Zespołu ds. rozwoju technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO2.

Podczas obrad zaprezentowane zostały zagraniczne projekty m.in. powiązane z intensyfikacją wydobycia węglowodorów, dotyczące składowania dwutlenku węgla oraz hubów i klastrów. W panelu dyskusyjnym omówiono zarówno korzyści, jak i wyzwania związane z budową klastrów przemysłowych i wspólnej infrastruktury przeznaczonej do transportu i składowania CO2.

[KM1] Podczas warsztatów omówiono również znaczenie i perspektywy badań w sektorze CCUS. Po prezentacji Komisji Europejskiej na temat planowanej strategii CCUS na poziomie unijnym, przedstawiciele branży cementowej oraz energetycznej zaprezentowali plany dotyczące budowy konkretnych projektów w regionie EŚW i podzielili się swoimi doświadczeniami w ramach dyskusji panelowej.

Na zakończenie omówiono skuteczne sposoby dzielenia się wiedzą na temat technologii CCUS oraz budowy akceptacji społecznej dla takich projektów. Uczestnicy warsztatów starali się odpowiedzieć na pytania, jak rozwiać obawy społeczne przed potencjalnym wyciekiem dwutlenku węgla i jak poradzić sobie z tak zwanym zjawiskiem NIMBY („nie na moim podwórku”).

 

https://www.cslforum.org/cslf/Events/Warsaw2023


 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}