Projekt predefiniowany Laboratorium SCT
30.11.2022
Projekt Laboratorium Stref Czystego Transportu
Minister Klimatu i Środowiska informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej. Umowa pomiędzy Ministrem Klimatu i Środowiska a Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym na realizację projektu Laboratorium Stref Czystego Transportu została podpisana 23 listopada 2022 roku. Przedsięwzięcie to będzie finansowane ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
O przedsięwzięciu
Głównym celem projektu jest wyposażenie polskich samorządów w wiedzę i umiejętności niezbędne do tworzenia stref czystego transportu (SCT), czyli praktyczna realizacja możliwości, jaką daje jednostkom samorządu terytorialnego (JST) art. 39 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Przedstawiciele miast zapoznają się z całym spektrum zagadnień związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem SCT oraz uwarunkowaniami prawnymi. Osią projektu będzie nie tylko transfer wiedzy, ale także wspólna refleksja nad najlepszymi rozwiązaniami dla tworzenia stref czystego transportu w polskich warunkach na bazie zagranicznych doświadczeń. Wartością dodaną będzie zaangażowanie w projekt przedstawicieli europejskich miast, w których z powodzeniem funkcjonują takie strefy. Podzielą się oni swoim doświadczeniem, przedstawią najlepsze praktyki i zwrócą uwagę na błędy, których można uniknąć (tzw. lessons learned).
Jednym z istotnych elementów projektu będzie wizyta studyjna w Oslo w Norwegii. Zdobyta wiedza i najlepsze praktyki zostaną odzwierciedlone w raporcie, który ma stanowić dla polskich samorządów użyteczne narzędzie w tworzeniu SCT (tzw. guide book).
Celem projektu jest także budowanie świadomości korzyści z wprowadzenia stref czystego transportu zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej, dlatego ważnym elementem projektu będzie kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do mieszkańców miast, w których mogą powstawać SCT. W szczególności działania te będą prowadzone w odniesieniu do osób mieszkających lub pracujących w potencjalnych strefach.
Dzięki realizacji przedsięwzięcia samorządy zostaną wyposażone w niezbędne kompetencje w zakresie redukcji emisji z transportu i hałasu w miastach. Projekt wzmocni zaangażowanie JST w dekarbonizację sektora transportowego w Polsce i przyczyni się do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w 2050 roku dla całej UE oraz celów innych dokumentów strategicznych - zarówno europejskich, jak i krajowych.
Partnerstwo
Projekt Laboratorium SCT realizowany będzie przy współpracy z dwoma partnerami: Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA) i norweskim - Elbil. Bilateralny charakter związany jest z transferem wiedzy i doświadczeń partnera norweskiego na rzecz polskich samorządów.
Więcej o przedsięwzięciu
Podstawowe informacje nt. projektu Laboratorium SCT znajdziesz na stronie internetowej IOŚ-PIB. Zapraszamy do śledzenia postępów w jego realizacji.
Wydarzenia
W lutym 2023 roku projekt Laboratorium SCT został objęty patronatem honorowym Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce.
27 września podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023 w Łodzi odbyła się debata ekspertów, która zwieńczyła prowadzone prace merytoryczne, w ramach w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu”.
Wydarzenie podsumowujące zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, administracji centralnej, organizacji pozarządowych, nauki i biznesu.
Więcej na stronie projektu.