20. konferencja ministerialna Forum Salzburg
24.06.2021
W czwartek (24 czerwca br.) wiceminister Bartosz Grodecki uczestniczył w Pradze w jubileuszowej, 20. konferencji ministrów spraw wewnętrznych Forum Salzburg. Podczas spotkania ministrowie rozmawiali o dotychczasowym funkcjonowaniu Forum Salzburg, jak również o głównych kierunkach działania w perspektywie kolejnych 10 lat.
Priorytety w trzech kluczowych obszarach w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego (współpracy w ramach UE, współpracy regionalnej i współpracy z państwami trzecimi) zostały wpisane w przyjętym przez ministrów dokumencie strategicznym pod nazwą Agenda 2030 Forum Salzburg.
Kluczowym tematem dyskusji ministrów były również kwestie współpracy z państwami Bałkanów Zachodnich w zakresie przeciwdziałania presji migracyjnej na szlaku zachodnio-bałkańskim i wschodniośródziemnomorskim. W tym kontekście podkreślono znaczenie funkcjonującej od stycznia 2021 r. Wspólnej Platformy Koordynacyjnej (Joint Coordination Platform). Jest to inicjatywa wzmacniająca współpracę i koordynująca wsparcie udzielane państwom leżącym na szlakach migracyjnych w zakresie zarządzania granicami, powrotów i readmisji, wsparcia w dziedzinie azylu oraz walki z przemytem i handlem ludźmi. Ponadto w trakcie spotkania omówiono najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem strefy Schengen, w tym przywracania kontroli granicznych i wprowadzania dodatkowych środków ograniczających przemieszczanie się w związku z pandemią COVID-19.
Forum Salzburg to nieformalna inicjatywa, skupiająca ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej, która została zainicjowana podpisaniem w lipcu 2001 r. w Salzburgu Deklaracji Partnerstwa w zakresie Bezpieczeństwa, tzw. Deklaracji Salzburskiej. Poprzez ten dokument wyrażono wolę polityczną w zakresie budowy Wspólnej Europy w oparciu o nową formułę bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla wszystkich obywateli Europy, a także nadania specjalnego znaczenia regionowi Europy Środkowej. Państwami członkowskimi Forum Salzburg są obecnie: Austria, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Słowenia. Od 2007 r. do grona Grupy Przyjaciół Forum Salzburg należą ponadto kraje Bałkanów Zachodnich oraz Mołdawia.
Spotkanie rocznicowe zorganizowała strona czeska, pełniącą w tym półroczu prezydencję w Forum Salzburg.
Od stycznia 2022 r. półroczne przewodnictwo w Forum Salzburg przejmie Polska.