Informacja dla osób z niepełnosprawnościami
Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Aby skutecznie komunikować się z naszym urzędem osoby niesłyszące lub słabosłyszące mogą:
- napisać pismo/złożyć wniosek na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa,
- wysłać e-mail na adres: kontakt@mswia.gov.pl,
- zadzwonić przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: 222 500 112,
- spotkać się osobiście w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Rakowieckiej 2A, na pierwszym piętrze biura przepustek MSWiA. Godziny przyjęć interesantów podane są na stronie internetowej Ministerstwa.
W kontakcie z naszym Ministerstwem osoba niesłysząca lub słabosłysząca ma prawo do skorzystania z:
- usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN. Usługa ta jest realizowana na wniosek, który musi zostać przekazany do Ministerstwa co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą (z wyłączeniem sytuacji nagłych). Możliwość realizacji wizyty uzależniona może być od ogólnych i bieżących zasad organizacji przyjęć klientów w MSWiA, zawartych w komunikatach na stronie internetowej urzędu.
Wniosek może zostać przesłany w następujący sposób: pisemnie na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa, mailem na adres e-mail: kontakt@mswia.gov.pl.
Skorzystanie z usługi tłumacza jest bezpłatne dla osoby będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 Nr 171, poz. 1016),
- pomocy osoby przybranej tj. każdej, innej osoby fizycznej, która ukończyła 16 rok życia, wybranej przez osobę niesłyszącą lub słabosłyszącą. Zadaniem osoby przybranej będzie pomoc w załatwieniu spraw w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Z pomocy osoby przybranej nie można skorzystać w sytuacji, gdy informacje które mają być przekazane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych. W takiej sytuacji dostęp do takich informacji przysługuje wyłącznie osobie, której te informacje dotyczą.
Informacja dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu i osób starszych:
- Do budynku biura przepustek przy ul. Rakowieckiej 2A w Warszawie można się dostać po schodach lub zewnętrzną windą dla osób z niepełnosprawnością. Winda jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Z budynku biura przepustek przy ul. Rakowieckiej 2A na teren wewnętrzny kompleksu budynków MSWiA przy ul. Batorego 5 można wyjść po schodach lub pochylnią dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Do wejścia głównego budynku MSWiA przy ul. Batorego 5 w Warszawie prowadzą schody oraz pochylnia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego, w pobliżu pochylni dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Wejście do budynku jest możliwe przez bramki kontroli dostępu, przez które może przejechać osoba na wózku inwalidzkim.
- Dla osób na wózkach inwalidzkich w budynku MSWiA przy ul. Batorego 5 dostosowane architektonicznie są korytarze i pomieszczenia znajdujące się na parterze oraz piętrach 1-4.
- W budynku znajdują się 4 windy, które znajdują się przy klatkach schodowych po lewej i prawej stronie od wejścia głównego.
- W każdym pionie windowym znajduje się jedna winda o gabarytach kabiny pozwalających na przewożenie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- W budynku na parterze znajdują się dwie toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu poruszających się na wózku inwalidzkim, a na każdym z pięter od 1 do 4 znajduje się jedna taka toaleta. Toalety te znajdują się w pobliżu wind.
- Przy budynku MSWiA przy ul. Rakowieckiej 2A w Warszawie (siedziba m.in. Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA) miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu, przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego.
- Do budynku MSWiA przy ul. Rakowieckiej 2A można dostać się po schodach lub zewnętrzną windą przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przystosowano parter budynku przy ul. Rakowieckiej 2A. Toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się po lewej stronie od wejścia.
- Do budynku MSWiA przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie wyznaczone są miejsca parkingowe wyłącznie na terenie parkingu administrowanego przez Komendę Główną Policji.
- Wejście do budynku przy ul. Domaniewskiej 36/38 jest możliwe przez bramki kontroli dostępu, przez które może przejechać osoba na wózku inwalidzkim.
- Na parterze budynku (po lewej stronie za bramkami) znajduje się toaleta przystosowania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Kabiny wind mają gabaryty umożliwiające korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnością.
- Do budynku przy al. Szucha 2/4 można się dostać drzwiami z poziomu chodnika. Drzwi prowadzące do hallu głównego posiadają funkcję otwierania za pomocą przycisku, bez konieczności użycia rąk. Przejście do budynku jest możliwe przez bramki kontroli dostępu.
- Możliwy jest przejazd osoby na wózku inwalidzkim, w hallu głównym pokonanie schodów umożliwiają specjalne podnośniki.
- Na parterze budynku, w pobliżu wejścia, znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na wszystkich pozostałych piętrach toalety dla osób z niepełnosprawnościami zlokalizowane są w kompleksie toalet. Jedynie na piętrze VII toaleta dla osób z niepełnosprawnością połączona jest z toaletą damską.
- W budynku znajdują się dwie windy - jedna z wind obsługuje wszystkie kondygnacje budynku, a druga kondygnacje od piwnicy do VII piętra. Kabiny wind mają gabaryty umożliwiające korzystanie z nich przez osoby ze szczególnymi potrzebami.
- Parking jest administrowany przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie i znajduje się w strefie płatnego parkowania. Przed budynkiem jest jedno miejsce parkingowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Informacja dla osób niewidzących lub słabowidzących:
- We wszystkich windach w budynku przy ul. Batorego 5 w Warszawie zainstalowano przyciski z alfabetem Braille'a oraz wyświetlana jest informacja o numerze piętra w barwach kontrastowych.
- W trzech windach w budynku przy ul. Batorego 5 w Warszawie jest odczytywana informacja o numerze piętra. We wszystkich windach sygnał dźwiękowy informuje, kiedy drzwi się otwierają i zamykają.
- W budynku przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie znajdują się dwie windy, w których zainstalowano przyciski z alfabetem Braille'a oraz wyświetlana jest informacja o numerze piętra w barwach kontrastowych.
- W budynku przy Al. Szucha 2/4 znajdują się dwie windy, które posiadają przyciski z wypukłymi oznaczeniami oraz kontrastowe wyświetlacze z numerami pięter, a także komunikaty głosowe.
- W budynku zastosowano kontrastowy system oznakowania drzwi i narożników, a wszystkie drzwi posiadają napisy w alfabecie Braille'a.
Materiały
Tekst łatwy do czytaniaTekst_łatwy_do_czytania_2024.pdf 2.43MB Informacja o MSWiA - tekst odczytywalny maszynowo
informacja_o_MSWiA_tekst_do_odczytu_maszynowego.DOC 0.05MB