Uzyskaj polskie obywatelstwo
Chcesz dostać polskie obywatelstwo? Utraciłeś polskie obywatelstwo i chcesz je odzyskać? Potrzebujesz urzędowego potwierdzenia, że masz polskie obywatelstwo? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Złóż wniosek do Prezydenta o nadanie polskiego obywatelstwa
Jak załatwić sprawę?
W urzędzie lub listownie.
Kto może skorzystać z usługi?
Osoba, która nie ma polskiego obywatelstwa.
Kiedy złożyć wniosek?
W dowolnym momencie.
Co zrobić?
- Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co przygotować.
- Złóż wniosek do urzędu wojewódzkiego albo konsulatu. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie złożyć wniosek.
- Jeśli składasz wniosek do konsulatu, zapłać opłatę konsularną. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile zapłacisz.
- Czekaj na odpowiedź. Akt nadania obywatelstwa lub zaświadczenie o odmowie dostaniesz od organu, do którego składałeś wniosek. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.
- Jeśli masz dzieci w wieku od 16 do 18 lat, to aby też otrzymać obywatelstwo muszą one wyrazić na to zgodę. Mogą to zrobić osobiście w Urzędzie Wojewódzkim lub konsulacie albo drogą korespondencyjną z podpisem urzędowo poświadczonym.
Gdzie złożyć wniosek?
- do wojewody właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania - jeśli legalnie mieszkasz w Polsce. Np. jeśli mieszkasz w województwie pomorskim, złóż wniosek do wojewody pomorskiego,
- do konsula - jeśli mieszkasz za granicą. Wyszukiwarkę konsulatów znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pamiętaj! Jeśli przesyłasz wniosek pocztą, potrzebujesz urzędowo poświadczonego podpisu. Pomoże ci w tym każdy notariusz. Taka usługa kosztuje około 20 zł.
Ile zapłacisz?
- 360 euro – jeśli składasz wniosek w konsulacie. Na miejscu dowiesz się, w jaki sposób możesz zapłacić,
- koszt tłumaczenia dokumentów - jeśli załączasz do wniosku dokumenty w języku obcym. Koszt tłumaczenia zależy od stawki tłumacza,
- koszt uwierzytelnienia dokumentów - jeśli do wniosku załączasz kopie dokumentów,
- 20 zł za notarialne poświadczenie podpisu – jeśli przesyłasz wniosek pocztą. Opłatę pobierze notariusz.
Co przygotować?
- wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego,
- tłumaczenie zagranicznych dokumentów na język polski - jeśli załączasz do wniosku dokumenty wydane w języku obcym. Takie tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula RP,
- oświadczenie o zgodzie drugiego rodzica na to, aby twoje dzieci poniżej 18 roku życia też otrzymały obywatelstwo Polskie – jeśli o obywatelstwo stara się tylko jedno z rodziców.
Pamiętaj! Dzieci pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, najpierw muszą wyrazić zgodę na otrzymanie obywatelstwa. Mogą to zrobić osobiście w Urzędzie Wojewódzkim lub konsulacie albo drogą korespondencyjną z podpisem urzędowo poświadczonym.
Ile będziesz czekać?
Prezydent RP nie jest związany żadnymi terminami w sprawach o nadanie obywatelstwa polskiego. W praktyce na rozstrzygnięcie Prezydenta RP oczekuje się obecnie ponad rok.
Jak możesz się odwołać?
Nie możesz się odwołać. Postanowienia Prezydenta RP są ostateczne.
Warto wiedzieć
Nadanie obywatelstwa polskiego a dzieci - jeśli oboje rodzice dostaną polskie obywatelstwo - ich dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 lat, też dostaną polskie obywatelstwo. Pamiętaj, że dzieci powyżej 16 lat muszą wyrazić na to zgodę. Mogą to zrobić osobiście w Urzędzie Wojewódzkim lub konsulacie albo drogą korespondencyjną z podpisem urzędowo poświadczonym.
Jeśli jedno z rodziców dostanie polskie obywatelstwo - jego dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 lat, dostaną polskie obywatelstwo tylko gdy:
- drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugie z rodziców wyraziło zgodę na nabycie polskiego obywatelstwa przez dziecko (zgodę wyraża się w oświadczeniu),
- dzieci powyżej 16 lat wyrażą na to zgodę. Mogą to zrobić osobiście w Urzędzie Wojewódzkim lub konsulacie albo drogą korespondencyjną z podpisem urzędowo poświadczonym.
Do pobrania
Materiały
Wzór wniosku o nadanie obywatelstwa polskiegowzor_wniosku_o_nadanie_obywatelstwa_polskiego_prezydent.pdf 2.15MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 15.04.2024 13:53 Jakub Kolasiński
- Pierwsza publikacja:
- 21.02.2019 12:07 Magdalena Jakubiak